Unia znosi cło i VAT od importowanych wyrobów medycznych

06 Kwietnia 2020, 9:56

Komisja Europejska zatwierdziła wniosek państw członkowskich ws. czasowego zniesienia ceł i podatku VAT na sprowadzane do UE wyroby medyczne i ochrony osobistej (tj. maseczki, respiratory).

Bezcłowy import sprzętu medycznego ma obowiązywać przez co najmniej pół roku, z datą wsteczną od 30 stycznia. W wyniku decyzji KE, ceny masek i innych wyrobów medycznych  mogą spaść o jedną trzecią.

Komisja wezwała państwa członkowskie, a także Wielką Brytanię, do złożenia wniosków o uchylenie ceł i podatku VAT od importu sprzętu ochronnego i innego sprzętu medycznego potrzebnego do walki z Covid-19 z państw trzecich 20 marca. W piątek podjęto decyzję o zniesieniu opłat od importu tych produktów.

Unijne prawo przewiduje wyjątkowe środki, które można wykorzystać w obliczu obecnego kryzysu spowodowanego przez koronawirusa. Prawodawstwo UE przewiduje możliwość przyznania ulgi celnej na "korzyść ofiar katastrofy". Może być ona stosowana wobec importu przez "organizacje państwowe lub zatwierdzone organizacje charytatywne". Aby przyznać ulgę, wymagana jest decyzja Komisji, działającej na wniosek zainteresowanych państw członkowskich.

Podobnie w prawodawstwie dotyczącym podatku VAT są przepisy o zwolnieniach z VAT.

- Nasze szpitale, lekarze i pielęgniarki potrzebują sprzętu medycznego, takiego jak respiratory lub zestawy do testów, aby leczyć pacjentów i ratować życie. I potrzebują sprzętu - masek, rękawiczek, kombinezonów - aby uchronić się przed zakażeniem - mówiła perzwodnicząca KE Ursula von der Leyen. - Stąd dziś postanowiliśmy znieść pewne podatki od importu urządzeń medycznych i sprzętu z krajów spoza Unii Europejskiej, na pewien czas. To nasz wkład, aby wyroby medyczne były bardziej przystępne cenowo - mówiła.

źródło: WyrobyMed

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz