Gowin: Państwo nie może płacić za wykształcenie lekarza, który zaraz po studiach wyjeżdża za granicę

20 Stycznia 2016, 12:51

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego uważa, że powiązanie finansowania studiów medycznych z obowiązkiem ich odpracowania w polskim systemie ochrony zdrowia jest lekarstwem na zbyt małą liczbę lekarzy. Problem odpłatności za studia medyczne nie po raz pierwszy staje się przedmiotem publicznej dyskusji. Czy minister Gowin zdoła przekonać do tego pomysłu Konstantego Radziwiłła, wbrew opinii samorządu lekarskiego?

- Proponuję, aby koszt studiów medycznych był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia. Te stypendia trzeba by było przez pewien okres odpracowywać – mówi w RMF24 Jarosław Gowin. Minister podkreślił, że średni koszt wykształcenia lekarza to co najmniej pół miliona zł, a odpłatność za studia medyczne miałaby dotyczyć tej samej, pełnej kwoty. - W adekwatny sposób, młodzi lekarze mieliby następnie odpracowywać to przez kilka lat w naszym kraju. Nie może być tak, że świeżo upieczony lekarz z dyplomem, zaraz po studiach wsiada na prom i jedzie do Szwecji albo Norwegii – powiedział minister. Szef resortu nauki informuje, że prowadzi już w tej sprawie rozmowy z ministrem zdrowia.

Przypomnijmy, że za odpłatnymi studiami opowiada się również Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska. - Biorąc pod uwagę, że szkolenie lekarzy w ramach rezydentur jest finansowane ze środków budżetowych, a część wykwalifikowanej kadry medycznej emigruje po zakończeniu szkoleń do krajów, w których zawód lekarza jest lepiej opłacany, celowe jest uzależnienie uczestnictwa w takim szkoleniu od zobowiązania przyszłych specjalistów do przepracowania określonego czasu w Polsce, w systemie ubezpieczeń zdrowotnych – napisała w swoim wystąpieniu do ministra zdrowia Kozłowska.

Zdecydowanie przeciwna płatnym studiom medycznym jest Naczelna Rada Lekarska. Protestuję przeciw pomysłowi związania rezydentury finansowanej ze środków publicznych z obowiązkiem przepracowania określonego czasu w Polsce w systemie ubezpieczeń zdrowotnych. To nie warunki finansowe są głównym czynnikiem, z którego powodu lekarze decydują się na emigrację. Nadmierna liczba procedur biurokratycznych (formularze zestawienia, zgody i raporty) związanych z obsługą pacjenta, zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia nakazujące lekarzom określania poziomu refundacji za wystawione pacjentom recepty pod groźbą kar finansowych, czy wreszcie powszechne przyzwolenie na nierespektowanie dopuszczalnego czasu pracy to główne czynniki, które biorą pod uwagę absolwenci medycyny i stomatologii myśląc o opuszczeniu kraju- napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta.

AP

Źródło: rmf24

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Marek58 Środa, 20 Stycznia 2016, 23:34
Art. 70 ust. 2 Konstytucji RP: Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.
Minister Gowin "popisał się" po raz kolejny...