Projekt rozporządzenia określa nowy katalog priorytetowych dziedzin medycyny. W tych dziedzinach lekarze odbywający szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury otrzymują wyższe wynagrodzenie.
W myśl projektu za dziedziny priorytetowe uznaje się chirurgię dziecięcą, choroby zakaźne i medycynę paliatywną, natomiast dziedziną priorytetową przestaje być ortodoncja.
Szczególnie istotne, w obliczu epidemii koronawirusa, wydaje się być włączenie do katalogu priorytetowych dziedzin - chorób zakaźnych. Jak informuje MZ, obecnie w trakcie szkolenia specjalizacji w chorobach zakaźnych jest 124 medyków.
Obecnie, według rejestru Naczelnej Izby Lekarskiej i zestawienia liczbowego lekarzy i lekarzy dentystów wg dziedziny i stopnia specjalizacji, liczba wszystkich specjalistów chorób zakaźnych wykonujących zawód to 1122, w tym 1006 specjalistów i 116 lekarzy posiadających I stopień specjalizacji.
Jak wskazuje MZ w uzasadnieniu, problemem jest średni wiek specjalistów, przekraczający 60 lat.
Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych zwracał uwagę na zmniejszającą się liczbę chętnych na szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury w tej dziedzinie medycyny. W niektórych województwach od lat nie było chętnych. Według MZ, mała liczba osób rozpoczynających specjalizację nie zastąpi naturalnego ubytku kadry. Brak zainteresowania szkoleniem specjalizacyjnym w tej dziedzinie jest spowodowany faktem, iż specjalizacja ta jest uznawana za mało atrakcyjną finansowo, bowiem lekarze mogą znaleźć zatrudnienie wyłącznie w publicznej służbie zdrowia, gdzie wynagrodzenia są relatywnie niższe niż w podmiotach prywatnych.
"Istotny brak lekarzy specjalistów w tej dziedzinie uwidoczniła obecna sytuacja epidemii wywołana rozprzestrzeniającym się COVID-19. Z wnioskiem o uznanie chorób zakaźnych za dziedzinę priorytetową wystąpił również Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, który podkreślił szczególną rolę lekarzy „zakaźników”, jako "pierwszej linii obrony" w hamowaniu pandemii" - wskazuje MZ.
Medycyna paliatywna
Jak tłumaczy MZ, wpisanie medycyny paliatywnej na listę dziedzin priorytetowych wynika z tego, że znaczna część chorób, w których są udzielane świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej to choroby nowotworowe, a prognozy epidemiologiczne wskazują, że w okresie najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28 proc., a co za tym idzie zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu opieki paliatywnej znacznie wzrośnie. Nie bez znaczenia jest też fakt starzenia się społeczeństwa, a w opiece paliatywnej ponad 60 proc. stanowią pacjenci po 60 r. życia. Przewiduje się, że coraz większa grupa pacjentów z chorobami innymi niż nowotworowe będzie również wymagała opieki paliatywnej.
Zgodnie z szacunkami konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny paliatywnej w celu zaspokojenia potrzeb z zakresu świadczeń opieki paliatywnej, konieczny jest ponad 100 proc. wzrost liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny paliatywnej (z 539 lekarzy specjalistów do 1150). Średnio w danym roku Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie medycyny paliatywnej zdaje jedynie ok. 30-40 lekarzy.
Chirurgia dziecięca
Także w dziedzinie chirurgii dziecięcej - zgodnie ze sprawozdaniem Konsultanta krajowego w tej dziedzinie - postępuje zjawisko starzenia się kadry specjalistów. Zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym w dziedzinie chirurgii dziecięcej jest bardzo małe, podczas gdy ponad połowa specjalistów w tej dziedzinie jest w wieku powyżej 50 lat. Średnio w danym roku Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie chirurgii dziecięcej zdaje jedynie ok. 20 lekarzy.
Lista priorytetowych dziedzin
W projekcie wskazano w sumie 22 priorytetowe dziedziny, czyli:
§ 1. Priorytetowymi dziedzinami medycyny są:
1) anestezjologia i intensywna terapia;
2) chirurgia dziecięca;
3) chirurgia ogólna;
4) chirurgia onkologiczna;
5) choroby wewnętrzne;
6) choroby zakaźne;
7) geriatria;
8) hematologia;
9) kardiologia dziecięca;
10) medycyna paliatywna;
11) medycyna ratunkowa;
12) medycyna rodzinna;
13) neonatologia;
14) neurologia dziecięca;
15) onkologia i hematologia dziecięca;
16) onkologia kliniczna;
17) patomorfologia;
18) pediatria;
19) psychiatria;
20) psychiatria dzieci i młodzieży;
21) radioterapia onkologiczna;
22) stomatologia dziecięca.
Źródło: RCL
BPO