Rząd uzupełnia tarczę antykryzysową. Wsparcie dla e-zdrowia

07 Kwietnia 2020, 14:53 RADA MINISTRÓW

Rząd rozszerza tarczę antykryzysową. Więcej ulg i zwolnień z ZUS. W obszarze ochrony zdrowia będzie wsparcie e-usług - szerokopasmowy internet oraz elektronizacja dokumentów.

O propozycjach dotyczących rozszerzenia tzw. tarczy antyrakietowej poinformowano we wtorek na konferencji prasowej.

- Całość rozwiązań pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł - mówił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Wyjaśnił, że rządowy projekt jest uzupełnieniem "tarczy antykryzysowej" i ma służyć m.in. ochronie miejsc pracy.

W projekcie jest m.in. rozszerzenie zwolnień z ZUS-u także na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników i wydłużenie do trzech miesięcy wsparcia dla osób na umowach cywilnoprawnych, zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z "tarczy", wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych, rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO-sy, szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej, rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej, wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia jeśli chodzi o usługi pocztowe.

Jeżeli chodzi o wsparcie w zakresie ochrony zdrowia na konferencji przedstawiono je hasłowo jako: Wsparcie e-usług w służbie zdrowia- szerokopasmowy internet, elektronizacja dokumentów.

Nielimitowany internet w ramach dostępu do usług medycznych online

Rząd informuje o szczegółach rozszerzenia tarczy na swojej stronie. W zakresie zdrowia są to nielimitowany dostęp do usług medycznych online. 

"Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, dostaniesz nielimitowany internet w ramach dostępu do„publicznych” stron internetowych. Dotyczy to m.in.: stron w domenie gov.pl, usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną, (...);" - czytamy.

Wsparcie eUsług w służbie zdrowia

"Placówki ochrony zdrowia otrzymają dostęp do szybkiego internetu, a także sprzęt, który umożliwi im prowadzenie zdalnej diagnostyki medycznej. Podobne wsparcie zyskają seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Zapewnimy im urządzenia oraz usługi, dzięki którym będą mogli wykonywać codzienne aktywności – jak choćby korzystanie z usług ochrony zdrowia w sposób zdalny. Na to wsparcie przekażemy jednorazową dotację z budżetu państwa w wysokości 87 mln zł" - informuje rząd.

Projekt już w Sejmie

Projekt trafił już do Sejmu. Jak czytamy w uzasadnieniu w zakresie ochrony zdrowia zaproponowano:

  1. Wprowadzenie w usługach komórkowych nielimitowanego dostępu do „publicznych” stron internetowych (m.in. strony w domenie gov.pl, usługi umożliwiające zdalną diagnostykę medyczną, usługi e-learningu umożliwiające zdalną pracę nauczycieli i uczniów).
  2. Pomoc dla służby zdrowia, w tym m.in.:
  • wsparcie w ramach Funduszu Szerokopasmowego wyposażenia placówek ochrony zdrowia w szybkie łącza internetowe i sprzęt umożliwiający prowadzenia zdalnej diagnostyki medycznej (celem ograniczenia konieczności fizycznych kontaktów pacjentów z lekarzami) oraz równoległe wyposażenie osób ze szczególnych grup społecznych (osoby starsze, osoby niepełnosprawne) w urządzenia i usługi umożliwiające wykonywanie codziennych aktywności (w tym korzystanie z usług ochrony zdrowia) w sposób zdalny. Fundusz Szerokopasmowy zostanie zasilony jednorazową dotacją z budżetu państwa w wysokości 87 mln zł;
  • zachowanie uprawnień niezbędnych do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przez ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, w przypadku wygaśnięcia ważności stosownych zaświadczeń albo szkoleń czy też terminów akredytacji dla szkół pielęgniarskich;
  • elektronizacja przekazywania dokumentów do Narodowego Funduszu Zdrowia.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz