Onkologia a koronawirus: Apel o zapewnienie dostępu do diagnostyki i leczenia

07 Kwietnia 2020, 15:45 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

O podjęcie wszelkich niezbędnych działań, które pozwolą zapewnić pacjentom onkologicznym ciągłość w dostępie do diagnostyki onkologicznej oraz leczenia - zaapelowały do ministra zdrowia organizacje pacjentów onkologicznych zaniepokojone sygnałami od pacjentów dotyczącymi ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.  

 

Apel wystosowały: Fundacja "OnkoCafe - Razem lepiej", Fundacja Onkologiczna Nadzieja, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.

 „Widzimy ogromne zaangażowanie administracji rządowej, samorządowej, a przede wszystkim tytaniczną pracę pracowników polskiego systemu ochrony zdrowia. Wszyscy z wielkim poświęceniem ratują ludzkie życie i inicjują działania edukacyjne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Polakom. Do naszych priorytetów, które do tej pory skupiały się na poprawie sytuacji pacjentów onkologicznych, dodaliśmy walkę z koronawirusem. Zapewniamy, że jako organizacje pozarządowe działające na rzecz polskich pacjentów robimy wszystko co w naszej mocy, żeby wesprzeć Polaków w działaniach zmierzających do walki z pandemią SARS-CoV-2" - czytamy w apelu. 

Jak podkreślają organizacje, wraz z wolontariuszami pomagają pacjentom onkologicznym w ograniczaniu czasowych utrudnień związanych z dostępem do diagnostyki onkologicznej, specjalistycznych wizyt lekarskich, dostępu do efektywnego leczenia czy wsparcia psychologicznego, proszą pacjentów o stosowanie się do nowych procedur wprowadzanych w szpitalach.

"(…) Musimy sobie jednak zadawać sprawę, że śmiertelność z powodu koronawirusa, mimo że jest oczywista i przeraża, jest kilkuprocentowa. Natomiast nieleczony rak (ok. 180 tysięcy nowych zachorowań rocznie) ma śmiertelność stuprocentową” - zwracają uwagę organizacje.

Organizacje są mocno zaniepokojone sygnałami płynącymi od pacjentów. „Zwracamy się więc do Pana Ministra z ogromną prośbą o podjęcie wszelkich niezbędnych działań, które pozwolą zapewnić pacjentom onkologicznym ciągłość w dostępie do diagnostyki onkologicznej oraz leczenia. Kilkuset Polaków dziennie czeka bowiem na pierwszą wizytę i rozpoznanie, a dziesiątki tysięcy pacjentów są aktualnie w trakcie leczenia onkologicznego, dlatego ważne jest zabezpieczenie ciągłości terapii m.in. w ramach istniejących już programów lekowych. Zależy nam na tym, żeby żaden z naszych podopiecznych, w tym trudnym czasie epidemii, nie był pozbawiony leczenia, które do tej pory miał zapewnione - wskazały organizacje.

Dostęp do nowych terapii

Organizacje zwróciły też uwagę na regulacje, które wprowadzono w związku z epidemią i wydłużenie obowiązującej od marca listy refundacyjnej do końca sierpnia. Nie będzie majowej listy refundacyjnej. Marcowa będzie obowiązywała do 31 sierpnia

"Wiemy, że priorytetem dla nas wszystkich jest walka z SARS-CoV-2. Musimy jednak pamiętać o tysiącach polskich pacjentów onkologicznych, czekających na innowacyjne terapie, które procedowane są w Ministerstwie Zdrowia w ramach trwających postępowań refundacyjnych. Nawet niewielkie opóźnienia we wprowadzaniu nowych terapii na listę leków refundowanych, to wielkie tragedie pacjentów czekających na nie. Innowacyjne terapie dają bowiem szansę skutecznego leczenia.” - czytamy w apelu.

"W ostatnich latach z uznaniem obserwowaliśmy pragmatyczne i rozważne działania Ministerstwa Zdrowia, które zapewniały pacjentom dostęp do bezpiecznych terapii. Wierzymy, że i tym razem uda się Panu Ministrowi połączyć działania zapewniające skuteczne metody walki z koronawirusem, jak i z chorobą nowotworową. Oba tematy są ważne dla polskich pacjentów i ich najbliższych" - wskazują organizacje.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz