Samorząd aptekarski apeluje do rad powiatów o dostosowanie dyżurów aptek

09 Kwietnia 2020, 9:51 Apteka

O dostosowanie uchwał rad powiatów dotyczących rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych do możliwości aptek oraz do rzeczywistych potrzeb miejscowej ludności - apeluje Naczelna Rada Aptekarska do rad powiatów i starostów. 

Jak podkreśla NRA, aptekarze to grupa szczególnie narażona na zakażenie koronawirusem, ponieważ codziennie mają bezpośredni kontakt z pacjentami,  a w ostatnim czasie apteki udzielają ok. 3 mln porad dziennie.

„Wyjaśnienia wymaga, że praca farmaceutów odciążyła cały system opieki zdrowotnej, a w obecnym czasie w bardzo wielu przypadkach zastępuje podmioty lecznice, które w bardzo istotnym zakresie ograniczyły lub w wielu przypadkach wstrzymały wykonywanie świadczeń zdrowotnych" - wskazuje Rada.

Zwraca uwagę, że obecnie obciążanie podmiotów prowadzących apteki pełnymi kosztami związanymi z pełnieniem dyżurów, a także obligowanie farmaceutów do świadczenia usług w aptekach w porze nocnej i w niedziele powoduje, że pracownicy aptek przekraczają często dobowe normy czasu pracy.

"Z niepokojem obserwujemy sytuację, w której niektórzy aptekarze zmuszeni są do dyżurowania w aptekach przez całą dobę. W sytuacji zarażenia tak pracującego personelu aptecznego koronawiursem, pacjenci tej apteki pozostawieni zostaną bez dostępu do produktów leczniczych przez okres, co najmniej 14 dni" - podkreśla NRA.

Rada zwraca dodatkowo uwagę na ograniczoną liczbę pracowników w aptekach, z uwagi na korzystanie przez nich z zasiłków opiekuńczych z tytułu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych z powodu epidemii koronawirusa.

Źródło: NIA

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz