W. Kraska: we wszystkich szpitalach miejsca do leczenia pacjentów z koronawirusem

09 Kwietnia 2020, 11:14 szpital

- Do wszystkich szpitali w Polsce wysłaliśmy wczoraj zalecenia konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych, aby w każdym szpitalu w Polsce, na SOR-ze, izbie przyjęć zostały wydzielone miejsca izolacji dla pacjentów podejrzanych o koronawirusa. Także w każdym szpitalu prosimy o wydzielenie oddziału lub oddziałów do hospitalizacji chorych z podejrzeniem lub stwierdzonym koronawirusem, (...) - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Jak poinformował W. Kraska na czwartkowym briefingu, obecnie jest 5341 osób zakażonych, 164 osoby zmarły, ale mamy blisko 300 osób które wyzdrowiały. W tej chwili w szpitalach jednoimiennych i zakaźnych jest ponad 2 tys. osób, z tego pod respiratorami – ok. 100 osób. 

- Wczoraj do wszystkich szpitali w Polsce wysłaliśmy zalecenia konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych, aby w każdym szpitalu w Polsce, na SORze, izbie przyjęć zostały wydzielone miejsca izolacji dla pacjentów podejrzanych o koronawirusa. Także w każdym szpitalu prosimy o wydzielenie oddziału lub oddziałów do hospitalizacji chorych z podejrzeniem lub stwierdzonym koronawirusem, ale także prosiliśmy o to, aby na wszystkich oddziałach intensywnej terapii także stworzyć miejsca dla pacjentów chorych na koronawirusa - mówił.

- W tych izbach przyjęć, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych czy oddziałach prosimy o wydzielenie trzech stref: czerwona - dla pacjentów u których stwierdziliśmy obecność koronawirusa lub są podejrzani,  pomarańczowa - gdzie pracownicy będą zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej i strefy zielonej – gdzie nie ma obecności pacjentów z koronawirusem - dodał.

- Oprócz szpitali jednoimiennych i zakaźnych, chcemy, aby w pozostałych szpitalach w Polsce takie dodatkowe miejsca do hospitalizacji osób z koronawirusem powstały - wyjaśnił.

 - Chcemy, aby triaż odbywał się najczęściej w namiotach przed szpitalami, abyśmy wiedzieli, czy pacjent jest podejrzany o zakażenie, aby odseparować tych pacjentów - mówił. Jak zapewnił, NFZ za każdego pacjenta poddanego triażowi zapłaci szpitalowi dodatkowe pieniądze i będzie także dodatkowe finansowanie za każdego pacjenta z koronawirusem leczonego w zwykłym szpitalu, takie jak za leczenie w szpitalu jednoimiennym.

Dodał, że do szpitali trafiła także informacja, że są do odbioru dodatkowe środki ochrony osobistej w bardzo dużych ilościach. - Wysłaliśmy też bardzo dokładną instrukcję dla pracowników tych szpitali, jak używać tych środków, jak zakładać i zdejmować gogle, przyłbice, kombinezony, rękawice - podkreślił.

Odniósł się do pytań o zachorowania w DPS i jak mówił jest zalecenie, aby personel ograniczył się do pracy w jednej placówce, nocował w miejscach izolacji, a nie swoich domach oraz stosował środki ochrony osobistej. Nie wykluczył, że do pomocy pracownikom DPS zostaną skierowani żołnierze wojsk obrony terytorialnej, tak jak obecnie jest to stosowane w izolatoriach.

Pytany z kolei o nieścisłości w sprawozdawanych danych, wyjaśnił, że mogą one wynikać np. z tego, że raporty o zgonie trafiają do miejsca zameldowania, które często jest różne od miejsca zamieszkania. Jak mówił, aby uniknąć nieścisłości i opóźnień, resort obecnie zmienia system raportowania i wyraził nadzieję, że już jutro informacje będą bardzo uporządkowane.Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 - minister wydał rozporządzenie

Zapowiedział, że dziś będzie informacja premiera i ministra zdrowia na temat utrzymania dotychczasowych obostrzeń lub nowych zaleceń.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz