Ostatnia decyzja J. Gowina jako ministra nauki - wsparcie dla produkcji polskich testów diagnostycznych

09 Kwietnia 2020, 12:46 Jarosław Gowin

Ostatnią moją decyzją jako ministra nauki i szkolnictwa wyższego było przekazanie Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN środków na produkcję pierwszych 100 tys. polskich testów na obecność koronawirusa - poinformował w czwartek Jarosław Gowin.

W poniedziałek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin poinformował, że podaje się do dymisji. W czwartek w Sejmie mówił, że jego ostatnią decyzja jako ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest przekazanie środków na produkcję polskich testów diagnostycznych na koronawirusa SARS-CoV-2.

- Dzięki temu wsparciu będziemy w stanie produkować do 50 tys. polskich testów diagnostycznych tygodniowo- mówił.

Testy zostały stworzone i będą produkowane przez zespół naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Jak informował pod koniec marca dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk test powstaje w oparciu o odczynniki wyłącznie polskich producentów oraz odczynniki własnej produkcji. 

Wsparcie dla Instytutu w produkcji testów zadeklarował także m. in. Wielkopolski Urząd Marszałkowski przekazując naukowcom z Poznania na ten cel 100 tys. zł. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz