M.Morawiecki: Przedłużamy wszystkie obowiązujące obostrzenia

09 Kwietnia 2020, 13:39 SZUMOWSKI MORAWIECKI

Przedłużamy wszystkie obowiązujące obostrzenia, bo eksperci potwierdzają, że działają dobrze - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że przesunięte zostaną egzaminy ósmoklasisty i maturalne. Zapowiedział, że po świętach zostanie przedstawiony uporządkowany, logiczny, przedyskutowany z ekspertami plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej.

- O jeden tydzień do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, fryzjerów, usług, limitu osób w sklepach i kościołach. Okazuje się, że było to dość skuteczny środek – poinformował.

- Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, uczelni, wstrzymanie ruchu lotniczego i kolejowego międzynarodowego i podtrzymujemy zamknięcie granic, kontrole sanitarne i kwarantannę po przyjeździe do Polski – mówił.

Jak dodał, ograniczenia dotyczące imprez masowych na razie pozostają do odwołania.

- Po świętach chcemy przedstawić uporządkowany, logiczny, przedyskutowany z ekspertami plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej - zapowiedział.

Mówił także o nadchodzących świętach wielkanocnych. - Mamy gorącą prośbę, aby wszyscy pozostali w gronie najbliższej rodziny i unikali spotkań w szerszym gronie - mówił i podkreślił, że to jest ważne, "bo według ekspertów, gdyby było inaczej, mogłoby to doprowadzić za kilka tygodni do wzrostu zachorowań większego o 50 tys. zachorowań".

- Przesuwamy egzaminy ósmoklasisty i maturalne – poinformował premier, i dodał, że raczej nie odbędą się wcześniej niż w połowie czerwca.

- Na kolejne dwa tygodnie zamknięte będą żłobki i przedszkola i przedłużony zasiłek dla rodziców, którzy opiekują się swoimi dziećmi - mówił szef rządu.

Jednocześnie przyznał, że "okres izolacji jest dla wszystkich uciążliwy, ale analizy pokazują, że bez stosowania obostrzeń bylibyśmy dziś w zupełnie innym miejscu i mielibyśmy nie 5,5 tys. a nawet 40 tys. zachorowań lub więcej".

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku wejdzie obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz