Ł.Szumowski: obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej

09 Kwietnia 2020, 13:48 SZUMOWSKI

- Od przyszłego czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To pozwala ochronić nie nas, ale innych przed nami, bo coraz więcej osób choruje bezobjawowo - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie mówimy, że musi być to maseczka, może być to chustka, szalik - wyjaśnił.

- Gdyby nie ta kwarantanna narodowa, mielibyśmy dziś sytuację jak we Włoszech czy Hiszpani, gdy medycy muszą decydować kto ma szansę na leczenie respiratorem - mówił minister zdrowia po tym, jak premier poinformował o przedłużeniu obowiązywania dotychczasowych zakazów.

- Gdyby te restrykcje zostały poluźnione i spędzalibyśmy święta w szerokim gronie, mielibyśmy za miesiąc nawet 50 tys. zakażonych - dodał Ł.Szumowski.

- Postarajmy się, aby uratować te życia, które możemy uratować, poprzez zachowanie tego trudnego reżimu. To czas gdy możemy przeżyć te święta w domu przy transmisji, tak jak do tej pory robili to ludzie chorzy. To czas by spędzić święta z tymi, z którymi mieszkamy. Po to, aby innych nie narażać na ryzyko zachorowania i aby móc oszczędzić ludzkie życia - apelował minister zdrowia.

Jak podkreślił minister wiemy, że chorują ludzie nie tylko na COVID, ale na inne choroby i musimy powoli w bezpieczny sposób wracać do nowej rzeczywistości zachowując środki ostrożności.

Domy Pomocy Społecznej

Minister pytany o Domy Pomocy Społecznej, odparł, że są one niezwykle niezwykle wrażliwym miejscem, a osoby tam przebywające są szczególnie narażone na zachorowanie. - Przekazaliśmy już od DPS duże ilości maseczek - poinformował. Dodał, że rozmawiał też z minister pracy, aby nadzór był jeszcze bardziej szczególny i aby były przestrzegane zalecenia o noszeniu maseczek.  - Wiemy, że każda osoba, która jest w takim DPS, jeżeli będzie miała podejrzenie (zakażenia koronawirusem - przyp. red.) powinna być przeniesiona do szpitala i powinien być u niej wykonany test - stwierdził minister.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz