Który materiał najlepszy do zrobienia domowej maseczki?

09 Kwietnia 2020, 17:11 smog, maska, epidemia, wirus, chiny, koronawirus

Badacze z Cambride University przetestowali szeroką gamę domowych materiałów, z których można zrobić własną maseczkę. Który z nich jest do tego najlepszy?

Eksperci co do jednego są zgodni - noszenie masek, nawet tych niespecjalistycznych znacząco ogranicza dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Noszenie ich rekomenduje także resort zdrowia, a od przyszłego tygodnia zasłanianie twarzy i nosa w miejscach publicznych będzie obligatoryjne.

Naukowcy z Cambridge postanowili zbadać materiały, które mogą nam posłużyć do stworzenia maski własnej produkcji. W tym celu, zmierzyli te materiały za pomocą bakterii Bacillus atrophaeus (0,93-1.25 mikronów) oraz Bacteriophace MS virus (0,023 mikronów). Zmierzyli jaki procent bakterii absorbują materiały oraz porównali je z maską chirurgiczną. 

Skuteczność wirusa maski domowej roboty

Maska ​​chirurgiczna działała najlepiej, wychwytując 97 proc. bakterii 1-mikronowych. Jednak każdy pojedynczy materiał odfiltrował co najmniej 50 proc. cząstek. Najlepsze wyniki dał worek do odkurzacza (95 proc.), ściereczka do naczyń (83 proc.), tkanina z mieszanki bawełny (74 proc.) i koszula 100 proc. bawełny (69 proc.)

W tym teście wykorzystano bakterie o wielkości 1 mikrona. Koronawirus ma zaledwie 0,1 mikrona - dziesięć razy mniej. 

Domowe maski kontra wirus

Czy domowe maseczki mogą powstrzymać koronawirusa? Aby to sprawdzić Naukowcy przetestowali 0,02 mikrona cząstek Bacteriophage MS2 (5 razy mniejszej od koronawirusa).

Średnio domowe maski przechwytują o 7 proc. mniej cząstek wirusa niż większych bakterii. Jednak wszystkim domowym materiałom udało się wychwycić 50 proc. lub więcej cząsteczek wirusa (z wyjątkiem szalika - 49 proc.).

Z powyższych danych wynika, że to ściereczki do naczyń i worek próżniowy do odkurzacza byłyby najlepszymi materiałami na koronawirusa. Naukowcy porównali jednak powyższe materiały w teście spadku ciśnienia na każdym z materiałów. W nim, najgorzej wypadły materiały, które właściwie najlepiej chronią przed wirusem. 
 
Homemade DIY Mask Breathability Pressure Drop
Uśredniając wyniki obu testów, naukowcy doszli do wniosku, że to bawełniana koszulka oraz poszewki do poduszek są najlepszymi materiałami do stworzenia własnej, maseczki ochronnej. 

źródło: SmartAirFilters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz