Maseczki wracają na OLX i Allegro

12 Kwietnia 2020, 18:17

Od przyszłego czwartku w Polsce będzie wprowadzony obowiązek zasłaniania nosa i ust. Nie oznacza to konieczności noszenia wyłącznie maseczek, ale rząd uchylił zakaz handlu niektórymi produktami medycznymi na portalach OLX i Allegro. Obostrzenia nałożono w połowie marca, gdy okazało się, że produkty te sprzedawano po zawyżonych cenach.

W połowie marca rząd zakazał handlu niektórymi produktami medycznymi na platformach e-commerce jak Allegro, czy OLX. W rozporządzeniu zakazano handlowania 53 produktami, w tym maseczkami ochronnymi, żelami do dezynfekcji rąk, rękawiczkami, fartuchami czy czepkami. W piątek premier Mateusz Morawiecki postanowił zakaz uchylić. Obowiązywał on przez niespełna miesiąc. Obejmował blokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych, zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów oraz wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Nowa kategoria produktów

- Wychodząc naprzeciw nowym zaleceniom polskiego rządu, a także w trosce o naszych użytkowników, tuż po ogłoszeniu nowych obostrzeń wystąpiliśmy z wnioskiem o uchylenie decyzji premiera o zakazie umieszczania ogłoszeń, których przedmiotem są środki ochrony osobistej - wyjaśnia Michał Malewski, general manager serwisu OLX.

Żeby ułatwić użytkownikom poszukiwanie środków ochrony osobistej, w serwisie po uchyleniu zakazu powstanie specjalna kategoria, w której znajdą się tylko ogłoszenia dotyczące tych przedmiotów.

Decyzję z dnia 12 marca 2020 roku uchylono w związku z kierowanymi, zaraz po ogłoszeniu nowych przepisów, przez Grupę OLX Sp. z o.o. wnioskami oraz w związku z podejmowanymi na obecnym etapie działaniami o charakterze ogólnokrajowym, mającymi na celu zapewnienie dostępu do wyrobów medycznych oraz środków ochrony osobistej - poinformował serwis OLX.

Nie zawyżać cen

O zmianach w serwisie Allegro poinformowało bezpośrednio sprzedających. "Zgodnie z nową decyzją Prezesa Rady Ministrów, usunęliśmy z Regulaminu Allegro zakaz sprzedaży niektórych produktów higienicznych i wyrobów medycznych oraz zakaz wznawiania ofert produktów wymienionych w wykazie.

Oznacza to, że od teraz:

  • Przestajemy usuwać oferty produktów wymienione we wspomnianym wykazie.
  • Z listy towarów zakazanych (Artykuł 1 Załącznika nr 1 Regulaminu Allegro) usunęliśmy punkt 40 z odnośnikiem do wykazu towarów, których do dziś nie wolno było wystawiać na Allegro."

Allegro poprosiło także, by nie zawyżać cen oferowanych produktów, ponieważ oferty z cenami znacznie przekraczającymi wartość rynkową nadal mogą być usuwane.

Aktualny pozostaje natomiast zakaz wysyłki za granicę produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wymienionych na tej liście.

RPZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz