Koronawirus: szpital MSWiA poda chorym osocze ozdrowieńców

14 Kwietnia 2020, 14:01 krew krwiodawstwo badania hemofilia

Projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na COVID-19 od dwóch tygodni rozwijany jest w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Jak poinformowała redakcję Polityki Zdrowotnej kierownik projektu, pierwsi ozdrowieńcy już są umówieni na oddanie swojego osocza i zostanie ono podane pierwszym chorym w przyszłym tygodniu.

Placówka na swoim profilu na Facebooku poinformowała: "W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA od około dwóch tygodni zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców pacjentom chorym na chorobę COVID-19".

Jak wyjaśniono, jest to projekt organizowany przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. "Pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze już po Świętach Wielkanocnych" - zapowiedział szpital i podkreślił, że "jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii".

"Równolegle podobne projekty rozpoczęły się w USA i we Włoszech, cieszy nas fakt, że będziemy jednym z pierwszych krajów, które będą mogły zaproponować tę metodę terapii pacjentom" - wskazał szpital.

Projekt - jak informuje CSK MSWiA - jest koordynowany przez lek. Adama Tworka i lek. Krzysztofa Jaronia. "Profesjonalizm, systematyczność i kreatywność naszego personelu rodzą nadzieję. Jesteśmy przy Was, działamy i nie ustajemy w walce!" - podkreśliła placówka.

To typowa immunizacja bierna

Kierownik projektu prof. Grażyna Rydzewska w rozmowie z Polityką Zdrowotną wyjaśniła, że "to typowy projekt immunizacji biernej, czyli jak ktoś wyzdrowiał, to znaczy, że ma przeciwciała i możemy je transferować osobom chorym, po to, aby zapobiec cięższemu przebiegowi choroby". "To znana metoda także w innych chorobach zakaźnych. Przełomem będzie szczepionka, a to jest wsparcie, aby nie było cięższego przebiegu choroby" - stwierdziła.

- Wspólnie z zespołem opracowaliśmy projekt kilka tygodni temu, mamy już zgodę komisji bioetycznej, mamy pierwszych ozdrowieńców umówionych na pobranie osocza. Na razie jeszcze nikt go nie dostał, ale spodziewamy się, że to nastąpi w przyszłym tygodniu - wyjaśniła prof. G. Rydzewska.

- Musimy poczekać u ozdrowieńców minimum dwa tygodnie od wyzdrowienia i od dwukrotnego potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, więc dopiero teraz pierwsze osoby mogą być dawcami takiego osocza - zaznaczyła. 

Jak wyjaśniła, od dawcy pobierane jest osocze - separatorem w stacji krwiodawstwa. Jednocześnie zastrzegła, że nie wszyscy chętni ozdrowieńcy mogą być dawcami, ponieważ muszą spełniać odpowiednie kryteria dotyczące stanu zdrowia. - Dzwonią do nas chętni i my też aktywnie dzwonimy do takich osób, więc mamy już pierwszych chętnych dawców umówionych - poinformowała.

- Osocze podajemy pacjentom objawowym w szpitalu - tym, którzy mają prognozy cięższego przebiegu choroby, aby zapobiec temu cięższemu przebiegowi - mówiła prof. G. Rydzewska. Dodała że, w Chinach były też pojedyncze pozytywne przypadki podawania osocza ozdrowieńców pacjentom w bardzo ciężkim stanie. - Więc nie wykluczamy też podawania takim pacjentom - dodała.

Zaznaczyła, że pojedyncze doświadczenia takiej terapii w koronawirusie pochodzą z Chin, Stanów Zjednoczonych oraz z Włoch.

Pytana o koszt takiej terapii stwierdziła: "To koszt przetoczenia osocza, które przetaczamy pacjentom regularnie w wielu innych wskazaniach medycznych".

Kto może oddać osocze?

Szpital na swoim profilu na facebooku zamieścił ogłoszenie:

"Jeżeli:

Przebyłeś chorobę COVID-19, posiadasz dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli).
Ważysz nie mniej niż 50 kg.
Jesteś mężczyzną.
Jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia.
Pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi.
Zadzwoń pod nr telefonu +48 515 633 105 w godz. 10.00-18.00 lub napisz maila na adres COVID-19OSOCZE@gmail.com(...)"

Miejsce pobierania osocza znajduje się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie CSK MSWiA. Szpital zapewnia, że proces separacji osocza odbywa się w strefie bezpiecznej i prowadzi do niej osobne wejście.  

Według danych MZ z 14 kwietnia, w Polsce jest 618 osób, które wyzdrowiały, a więc mogłyby być potencjalnymi dawcami osocza wykorzystywanego w terapii chorych na COVID-19.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz