Premier o transporcie środków ochrony z Chin: przybyło ok. 80 ton towarów

14 Kwietnia 2020, 11:39

We wtorek rano na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował największy transportowy samolot świata Antonow An-225 Mriya, który dostarczył z Chin m.in. maseczki i kombinezony ochronne. - Przybyło ok. 80 ton towarów (...) To nie ostatni transport (...) Będziemy koncentrować się też na produkcji krajowej (...) - mówił podczas briefingu premier Mateusz Morawiecki.

Na jego pokładzie samolotu przyleciał ładunek środków ochrony osobistej niezbędnych do walki z koronawirusem - m.in. kilka milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź i Lotos.

- Przybyło ok. 80 ton towarów. To bezprecedensowy transport, który będziemy w najbliższych tygodniach powielać, będziemy ściągać jak najwięcej sprzętu - mówił premier.

- Dodatkowo koncentrujemy się na produkcji krajowej. Chcemy działać dwutorowo; z jednej strony ściągać sprzęt z różnych części świata - dzisiaj głównie z kierunku chińskiego, ale też chcemy odbudowywać produkcję krajową i to się już udaje w przypadku prostszego sprzętu jak maski czy fartuchy. Już teraz w przypadku masek niemedycznych osiągnęliśmy zdolności produkcyjne w wysokości 40 mln maseczek miesięcznie, za miesiąc będzie to ok. 100 mln - podkreślił szef rządu.

Dodał, że bardziej zaawansowane maski dla personelu medycznego ściągane są z chin i innych kierunków. Zapewnił, że kolejne transporty będą ściągane do Polski w najbliższych dniach, najbliższych tygodniach. - Tego sprzętu będzie coraz więcej. Już dziś dla służb medycznych, dla policji, dla straży granicznej, dla służb mundurowych mamy na kilka tygodni do przodu ściągnięte materiały potrzebne do ochrony osobistej" - poinformował. 

- Wiemy, że ta walka może być długa. Chcemy być przygotowani na, mam nadzieję, opadającą falę (...) Nie wiemy dokładnie, kiedy będzie ten szczyt zachorowań i chcemy raczej towaru medycznego mieć więcej, chcemy mieć go na zapas - mówił M.Morawiecki.

Jak poinformował, w poniedziałek wieczorem prowadził rozmowy dotyczące zakupu respiratorów po to, aby też respiratorów było więcej niż dzisiaj jest potrzebne. - Oby one nie musiały być wykorzystane  w przyszłości, ale wolimy mieć na zapas respiratorów i sprzętu medycznego potrzebnego do walki z koronawirusem - dodał.

- W najbliższych dniach pokażemy też, które obszary życia publicznego i gospodarczego chcemy w jakiś sposób przeorganizować po to, aby państwo w tej nowej rzeczywistości gospodarczej mogło zacząć wracać powoli na coraz to bardziej normalne tory - zapowiedział szef rządu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz