NRL: transport środków ochrony osobistej wylądował w Poznaniu

15 Kwietnia 2020, 11:18

W środę do Poznania przyleciał pierwszy z czterech samolotów transportujących środki ochrony osobistej zakupione przez Fundację Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej. Wartość zamówienia to 20 mln zł.  

Dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln złotych, przekazanej na specjalny fundusz pomocowy w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej, w sumie zakupiono:

  • 1 mln masek chirurgicznych,
  • 1,5 mln masek FFP2 N95,
  • 100 tys. kombinezonów klasy II,
  • 100 tys. gogli,
  • 100 tys. przyłbic.

Ze względu na ilość sprzętu – 57 ton, 470 m3 – zaplanowano w sumie 4 dostawy z Guangzhou Baiyun International Airport (port lotniczy Kanton) na Lotnisko Ławica w Poznaniu. Odbędą się one w kolejnych dniach.

- Musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo na każdym etapie naszych relacji z naszymi pacjentami. Te środki zaspokoją być może niewielkie potrzeby, ale pozwolą przynajmniej na ten moment udzielać bezpiecznych porad naszym pacjentom. (…) - mówił Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja podczas briefingu na lotnisku.

Jak dodał, "gest pani Dominiki Kulczyk ma nie tylko wymiar materialny, ale przede wszystkim wymiar moralny dla nas wszystkich. Ten gest dobrej woli zapoczątkował podobne inicjatywy wielu darczyńców w całym kraju, którym chciałbym w imieniu całego środowiska lekarskiego podziękować. Sprzęt będzie służył nam wszystkim, a przede wszystkim pacjentom".

Dr Tomasz Karauda, pełnomocnik NRL, przedstawiciel Kulczyk Foundation mówił z kolei, że ok. 21-22 kwietnia sprzęt powinien trafić do lekarzy, do podmiotów leczniczych, które na niego czekają.

Przewoźnikiem jest LOT Cargo, wykorzystujący samoloty Dreamliner. Transport został opłacony przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i jest realizowany w ramach akcji humanitarnej (co daje m.in. zwolnienie z cła i podatku VAT). Procesem produkcyjno-logistycznym z Chin zajęła się Polsko-Chińska Rada Biznesu.

Miasto Poznań zapewniło bezpłatnie transport oraz halę targową, a organizacje przedsiębiorców zajmą się pomocą w dystrybucji do szpitali i placówek medycznych wskazanych przez Fundację i Okręgowe Izby Lekarskie.

Źródło: NIL

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz