Donald Trump kontra WHO

15 Kwietnia 2020, 14:12 Donald Trump

Prezydent Trump obwinia WHO za niewłaściwą reakcję na wybuch epidemii koronawirusa. Jego zdaniem rozprzestrzenianie się choroby można by było opanować na wczesnym etapie, gdyby w porę podjęte zostały właściwe i skoordynowane działania. Chce zawieszenia finansowania Światowej Organizacji Zdrowia.

Prezydent Donald Trump powiedział, że poinstruował swoją administrację, aby tymczasowo wstrzymała finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).  Jego zdaniem, za obecną sytuację odpowiedzialne jest WHO, które wydawało niewłaściwe zalecenie i bagatelizowało wirusa we wczesnym stadium pandemii. Nie jest jasne czy rzeczywiście nastąpi jakiekolwiek wstrzymanie płatności, decyzja wymaga zatwierdzenia przez Kongres. Podczas obecnego, dwuletniego cyklu finansowania Stany Zjednoczone wpłaciły na konto WHO 893 milionów dolarów, a wkład USA wnosi prawie jedną czwartą wszystkich opłat państw członkowskich na rzecz WHO. Ta pula środków jest wykorzystywana jako budżet operacyjny na codzienne działania organizacji. Urzędnicy administracji Stanów Zjednoczonych zasygnalizowali, że zawieszenie wypłat nastąpi na 60 dni.

Trump: WHO podała fałszywe informacje

— WHO nie spełniła swojego podstawowego obowiązku i musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności — powiedział Donald Trump we wtorek na konferencji prasowej w Białym Domu. —Wybuch mógł zostać „powstrzymany u źródła”, gdyby organizacja prawidłowo zareagowała wcześniej. Zdaniem Prezydenta USA niewłaściwe zarządzanie WHO i poleganie na informacjach otrzymanych z Chin dramatycznie pogorszyło epidemię. Jego zdaniem świat otrzymał „wiele błędnych informacji” o szlakach transmisji i śmiertelności z powodu koronawirusa, które zostały podane właśnie przez WHO. W szczególności prezydent skrytykował fakt, że organizacja wypowiedziała się przeciwko wprowadzeniom zakazu podróży z Chin. Trump powiedział, że ta polityka zmarnowała „cenny czas”, który mógł zostać wykorzystany na powstrzymanie epidemii.

ONZ krytykuje Prezydenta USA

Decyzja Donalda Trumpa została skrytykowana przez wielu ekspertów. W oświadczeniu wydanym we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że szansa na zbadanie, w jaki sposób choroba rozprzestrzeniła się na cały świat, nadejdzie później.

- To nie jest czas na zmniejszenie środków na działania Światowej Organizacji Zdrowia lub jakiejkolwiek innej organizacji humanitarnej biorącej udział w walce z koronawirusem— powiedział Guterres —Teraz jest czas na jedność i solidarną współpracę, aby powstrzymać chorobę, powstrzymać epidemię i zminimalizować jej konsekwencje. 

Magda Mroczek

Źródło: Bloomberg, Aerzteblatt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz