Podatek cukrowy wraca do Sejmu. Zmiany na ostatniej prostej

16 Kwietnia 2020, 10:26 cukier

Sejm w czwartek zajmie się ustawą o podatku od cukru. Projekt dot. prozdrowotnych wyborów konsumentów trafił do Sejmu z negatywną opinią Senatu, który opowiedział się za odrzuceniem projektu w całości.

 

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju dwa tygodnie temu zapowiedziała zawieszenie nowych podatków w związku z epidemią COVID-19, w tym "wejście w życie podatku cukrowego zostanie przesunięte na koniec roku, żeby ograniczyć obciążenia przedsiębiorców w czasie zmagań z epidemią koronawirusa". W środę (25 marca) miała stwierdzić, że data wejścia w życie podatku od napojów słodzonych i wyrobów alkoholowych w małych ilościach się nie zmieniła. Ma on zacząć obowiązywać zgodnie z planem, czyli od 1 lipca 2020 r.

Próbując potwierdzić te informacje Ministerstwo Rozwoju, skierowało nas do "resortu który jest odpowiedzialny za wskazany projekt ustawy" - Ministerstwa Finansów. Resort finansów z kolei przekonuje, że pytania dotyczące noweli niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów należy kierować do... Ministerstwa Zdrowia. Nasze pytanie pozostało bez odpowiedzi. 

Żaden z resortów nie potwierdził naszej redakcji od marca kontynuacji prac nad podatkiem cukrowym. Tymczasem projekt powrócił w planie czwartkowych obrad. Na ostatniej prostej Prawo i Sprawiedliwość wyklucza z z objęcia podatkiem niektóre produkty, m.in. jogurty i kefiry. Potencjalne wpływy z tytułu tzw. "sugar tax" mogą zostać uszczuplone o blisko 700 mln zł - wylicza Puls Biznesu.

Poprawkę zgłosić miała posłanka PiS, Barbara Dziuk. Poprawka przewiduje, że dodatkowej opłacie nie będą podlegać mleko i przetwory mleczne oraz mleczne przetwory fermentowane jak jogurty, kefiry, maślanki, czy zsiadłe mleko.  

Rządowa ustawa o tzw. "sugar tax" została uchwalona przez Sejm 14 lutego 2020 r. Senat ją odrzucił w całości 13 marca.  

Czytaj więcej: https://www.politykazdrowotna.com/54018,od-lipca-cukier-juz-nie-krzepi

Ponadto Sejm zajmie się dziś:

  • Sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. 
  • Sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 

źródło: Puls Biznesu

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz