Koronawirus: zalecenia dotyczące pacjentów leczonych dializami otrzewnowymi

16 Kwietnia 2020, 14:38 lekarz pacjent recepta wizyta

Dializa to zabieg ratujący życie. Jeśli ze względów medycznych jest wskazanie do rozpoczęcia dializ w tym okresie, nie można tego odkładać. Jednak - jak wskazują eksperci - ze względu na epidemię CODIV-19 należy szczególnie rozważyć rozpoczynanie dializy metodą otrzewnową, co pozwoli pacjentowi prowadzić dializy w domu i zmniejszyć ilość wizyt w szpitalu. Konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii przygotował zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnowymi.

Prof. dr hab. med. Ryszard Gellert konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, w trosce o dobro i zdrowie zarówno lekarzy, jak i pacjentów z przewlekłą chorobą nerek przygotował szczególne zalecenia w zakresie opieki nad pacjentami leczonymi dializami otrzewnowymi w czasie pandemii koronawirusa.

Zalecenia (wybrane zalecenie z komunikatu konsultanta krajowego):

•          Wizyty w ośrodku dializ otrzewnowych/szpitalu należy ograniczyć do  przypadków ze wskazań nagłych (np. podejrzenie zapalenia otrzewnej, ciężkie zapalenie ujścia cewnika).

•          Pacjenci i ich rodziny powinni komunikować się z personelem ośrodka dializ przede wszystkim za pomocą środków teleinformartycznych.

•          Częste kontaktowanie się z pacjentami w sposób zdalny, by wcześnie rozpoznawać ich problemy zdrowotne i odpowiednio je leczyć. Szczególnie korzystną metodą postępowania z pacjentami dializowanymi otrzewnowo w dużych ośrodkach dializy otrzewnowej wydaje się być zdalne monitorowanie pacjentów.

•          Dializa otrzewnowa może być znakomitą alternatywą do hemodializ. Można dużą część szkolenie pacjenta i opiekuna przeprowadzić zdalnie, a założenie cewnika do otrzewnej przeprowadzić zgodnie z wymaganymi procedurami, w tym badania pacjenta na obecność materiału genetycznego SARS-Cov-2.

•          Postępowanie przy infekcji COVID-19 u pacjentów dializowanych otrzewnowo, jest takie samo jak u wszystkich innych dializowanych.

•          Należy wyznaczyć szybki jednokierunkowy przepływ osób i procedur w czasie wizyty w ośrodku, włącznie z wypełnieniem kwestionariuszy klinicznych, zbadaniem ujścia zewnętrznego cewnika, konsultacją lekarską i dostosowaniem zaleceń dotyczących dalszego leczenia wraz z przepisaniem / wydaniem leków

- Opracowane dla personelu medycznego stacji dializ SZCZEGÓLNE ZALECENIA W ZAKRESIE OPIEKI NAD PACJENTAMI LECZONYMI DIALIZAMI OTRZEWNOWYMI powstały w celu usprawniania i zapewnienia opieki dializowanym pacjentom w trakcie epidemii. Musimy pamiętać, że zarówno pacjenci z potwierdzonym COVID-19, jak też objęci kwarantanną nadal muszą być leczeni. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie ciągłości terapii, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i ochrony dla personelu medycznego - wskazuje prof. R. Gellert.

- W komunikacie zalecam przede wszystkim, aby chorzy dializowani pozostali w domu. Istnieją ośrodki wykorzystujące zdalny monitoring pacjentów leczonych w domu i jest to obecnie szczególnie korzystna metoda postępowania terapeutycznego, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Częste, ale zdalne kontaktowanie się personelu stacji dializ z pacjentami, również pozwoli wcześniej rozpoznawać ewentualne problemy zdrowotne i opracować strategię terapeutyczną – informuje prof. R.Gellert.

Jak podkreśla prof. Beata Naumnik, konsultant wojewódzki d/s nefrologii, Kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ, "ze względu na obecną sytuację oraz konieczność izolowania się, domowa dializa otrzewnowa powinna być dla pewnej grupy pacjentów metodą z wyboru". Dodaje, że zastosowanie tej metody jest z korzyścią dla pacjenta, który chroni swoje zdrowie, ale także z korzyścią dla stacji dializ, które są dziś jeszcze bardziej przepełnione, ze względu na reorganizacją placówek ochrony zdrowia związaną z pandemią koronawirusa.

Jak wyjaśnia, dializa otrzewnowa jest preferowana dla pacjentów, którzy są samodzielni, samoobsługowi i mają potencjał szybko nauczyć się przeprowadzać dializę. Oczywiście, dializa domowa może być proponowana przez placówki, które mają stały kontakt z pacjentem poprzez systemy telemetryczne lub mają stałą 24-godzinną opiekę pielęgniarską.

- Dzięki temu, zostając w domu pacjenci mogą w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się ze stacją dializ i telefonicznie skonsultować się z personelem medycznym. Wierzę, że jako nefrolodzy powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby w czasach pandemii, jak najwięcej pacjentów mogło skorzystać z dializy otrzewnowej jako metody dializoterapii – mówi prof. Beata Naumnik.

Źródło: mat. pras.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz