NFZ: nie stygmatyzuj chorych na koronawirusa

17 Kwietnia 2020, 10:07 psycholog psychiatria pacjent lekarz terapia
17 Kwietnia 2020, 10:07

- Nie stygmatyzuj chorych na koronawirusa - to może dotknąć także Ciebie i Twoich bliskich - apeluje prezes NFZ Adam Niedzielski i informuje o kolejnym podcaście na kanale YouTube „Akademia NFZ”.

Prezes NFZ w poście na Twitterze zwrócił uwagę na problem stygmatyzowania chorych na koronawirusa.

NFZ podkreśla, że wielu z nas boi się osób zarażonych lub przebywających na kwarantannie, a strach i lęk są naturalne, jednak my mamy wpływ na nasze reakcje i decyzje. Niestety zdarzają się przypadki hejtowania, wytykania palcami czy publicznego stygmatyzowania - tak pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów, choćby z podejrzeniem zarażenia.

"Pamiętajmy, że strach przed koronawirusem nie zwalnia nas od bycia człowiekiem. W czasie kwarantanny narodowej walczymy ze śmiercionośnym wirusem, ale nigdy nie przeciw człowiekowi. Bądźmy solidarni. Nie stygmatyzujmy! Pomagajmy! Jutro pacjentem może być każdy z nas" - apeluje NFZ.

Fundusz przygotował spot propagujący solidarność zamiast stygmatyzacji pacjentów chorych na COVID-19 oraz osób na kwarantannie – link: https://youtu.be/LWMlvEh8ALY

O to, by nie wykluczać tych osób poza nawias społeczeństwa lecz otoczyć opieką, NFZ zwracał już szczególną uwagę w ramach cyklu  filmów pod wspólnym tytułem „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii” dostępnym na kanale Akademia NFZ na YouTube - https://youtu.be/PlQhsLLUmRE

Źródło: NFZ

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz