Sejm m.in. przeciw obligatoryjnym testom dla pracowników medycznych

17 Kwietnia 2020, 11:15 koronawirus wirus kwarantanna epidemia pandemia maska ochrona sanepid

Sejm przyjął podczas nocnego głosowania z czwartku na piątek poprawki do ustawy o tarczy antykryzysowej. Posłowie odrzucili część poprawek senatu dotyczących ochrony zdrowia.

Głosowanie odbyło się w tempie ekspresowym. Rozstrzygnięcie ponad 90 poprawek zajęło posłom około godziny.

Opozycja zgłaszała wątpliwości do sposobu, w jakim poprawki były procedowane. 

Miejcie choć tyle przyzwoitości, by dać nam przeczytać to, co mamy tutaj głosować - apelował poseł Konfederacji, Grzegorz Braun, który wnioskował o przerwę w posiedzeniu. Z kolei Koalicja Obywatelska na wniosek Borysa Budki apelowała o przełożenie głosowań na piątek do godziny 9. 

Oba wnioski zostały odrzucone. Posłowie przystali z kolei na propozycję Ryszarda Terleckiego (PiS), by głosowanie odbyło się w dwóch blokach. Tj. posłowie głosowali na poprawki, które Komisja Finansów Publicznych rekomendowała do przyjęcia i te, które zalecała odrzucić.

Nie dla obligatoryjnych testów dla pracowników ochrony zdrowia 

Posłowie opowiedzieli się przeciw poprawkom senatorów, które dotyczyły służby zdrowia. Zakładały one m.in. obowiązkowe testy dla pracowników personelu medycznego oraz podwyższenie ryczałtu dla szpitali o min. 15 proc.

Przeciw obligatoryjnym, cotygodniowym badaniom przesiewowym medyków zagłosował także minister zdrowia Łukasz Szumowski.

[tu miało znaleźć się zdjęcie z indywidualnych głosowań posłów. Niestety od rana wyniki głosowań na stronie Sejmu są nieosiągalne]

- Jeśli personel medyczny jest podejrzany o kontakt z osobą zakażoną to jest to wskazaniem do podjęcia szybkiej ścieżki diagnostyki zakażenia. Prewencyjne testowanie nie jest zalecane na świecie. Mówimy o przetestowaniu kilkudziesięciu tysięcy osób, spośród których jedynie kilka proc. będzie zakażonych. Jeśli profilaktycznie wszystkich przetestujemy,pozostałe osoby będą czekały w kolejkach do testów - komentował sprawę w piątek rano rzecznik ministerstwa, Wojciech Andrusiewicz.

Sejm odrzucił także poprawkę, która zakładała by świadczenie chorobowe dla osób przebywających na kwarantannie było wypłacane w pełni od pierwszego dnia jej rozpoczęcia. 

Posłowie za...

Sejm poparł poprawki, które usprawnią wprowadzenie tzw. tarczy finansowej i stworzą mechanizmy, które pozwolą Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) na uruchomienie tego programu pomocowego. M.in. przepisy umożliwiają, by pieniądze otrzymane z tarczy finansowej nie podlegały egzekucji sądowej lub administracyjnej. Ponadto z przyjętych przepisów wynika, że PFR będzie mógł emitować obligacje. 

Ponadto tarcza obejmie także firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz