WHO: potrzeba przynajmniej roku na wyprodukowanie szczepionki

17 Kwietnia 2020, 14:51 Szczepienia

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie powinniśmy spodziewać się szczepionki na koronawirusa przed upływem roku. Ważne jest skoordynowanie działań. W czwartek, podczas konferencji prasowej, Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że obowiązek noszenia maseczek w Polsce potrwa do czasu wynalezienia szczepionki.

Daleka droga do szczepionki

Rzeczniczka WHO dr Margaret Harris na konferencji prasowej zapowiedziała: - Nie powinniśmy oczekiwać, że szczepionka pojawi się przez upływem 12 miesięcy. To może zająć nawet dłużej. Dr Harris ostrzegła również, że nie dotarliśmy do szczytu zachorowań.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział w poniedziałek, że aby całkowicie przerwać transmisję wirusa, ostatecznie konieczne będzie opracowanie i dostarczenie bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Organizacja dodatkowo odczytała deklarację grupy specjalistów pracujących nad szczepionką przeciwko Covid-19. WHO zauważa pozytywne efekty wdrożenia środków interwencji, które ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa i chronią ludzi, zwłaszcza tych znajdujących się w grupie ryzyka. Światowa Organizacja Zdrowia chce jak najefektywniej wykorzystać czas na opracowanie szczepionki.

Gdzie jesteśmy?

Według najnowszych informacji (stan na dzień 08.04.2020 r.) badanych jest 115 eksperymentalnych szczepionek, a pierwszych 5 preparatów jest już w I fazie badań klinicznych na ludziach. Obecne doświadczenia pokazują, że tylko jedna na dziesięć szczepionek pomyślnie przechodzi fazę wczesnych badań klinicznych. Przedstawiciele WHO twierdzą, że skoordynowane wysiłki pozwolą uniknąć powielania już przeprowadzonych prac i sprawią, że jedna lub więcej bezpiecznych i skutecznych szczepionek wkrótce zostanie udostępniona wszystkim.

Źródło: standard.co.uk

Magda Mroczek

Polecamy :

https://www.politykazdrowotna.com/57424,do-kiedy-bedziemy-nosic-maseczki

https://www.politykazdrowotna.com/56246,koronawirus-kiedy-leki-i-szczepionka

https://www.politykazdrowotna.com/56001,abm-wlacza-sie-w-prace-nad-szczepionka-przeciwko-koronawirusowi

https://www.politykazdrowotna.com/54570,lszumowski-jezeli-pojawi-sie-szczepionka-na-koronawirusa-to-mechanizm-wspolnej-dystrybucji-zabezpieczy-polske

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz