Platforma Obywatelska proponuje wybory 16 maja 2021 r.

20 Kwietnia 2020, 10:33 Borys Budka

Platforma Obywatelska proponuje wybory 16 maja 2021 r. Lider PO Borys Budka podkreślał w poniedziałek podczas briefingu, że wybory, to nie tylko głosowanie, ale także kampania wyborcza, stąd termin w przyszłym roku.

- Bezpieczne wybory, to wybory 16 maja 2021 roku, w których, bez zagrożenia życia i zdrowia, każdy będzie mógł wziąć udział - przekonywał Borys Budka.

Zaznaczył, że wybory miałyby być organizowane w konsultacji Państwowej Komisji Wyborczej z lekarzami.

Według B. Budki propozycja PO to zapewnienie ciągłości władzy oraz możliwość przeprowadzenia pełnej kampanii wyborczej.

- Na dziś ponad 80 proc. nie akceptuje wyborów majowych ani korespondencyjnych zaproponowanych przez PiS - podkreślał.

Lider PO przedstawił również propozycję, aby automatycznie, po 30 dniach od ogłoszenia stanu epidemii, Rada Ministrów wprowadzała stan klęski żywiołowej. Jak zaznaczył, "pozwoli to na ciągłość władzy przewidzianej konstytucją".

- To pozwoli również na to, by później, gdy epidemia ustanie, ustalić dobry kalendarz wyborczy, by zrobiła to PKW wspólnie z marszałkiem Sejmu w porozumieniu politycznym - mówił szef PO. Według niego, stan klęski żywiołowej to również odpowiedzialność Skarbu Państwa za ewentualne roszczenia.

B.Budka poinformował, że projekty ustaw, które są już gotowe, będą przedstawiona partnerom opozycyjnym, także Jarosławowi Gowinowi i Zjednoczonej Prawicy.  - Wierzę, ze jeszcze w maju będziemy w stanie te propozycje przesłać do polskiego Sejmu tak, by zostały one przyjęte i podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę - stwierdził B. Budka.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz