M.Morawiecki: koronawirus to test sprawności dla państw

20 Kwietnia 2020, 11:30 MORAWIECKI RADA MINISTRÓW (KPRM)

- Koronawirus to test sprawności dla państw. Staramy się zarówno uzyskać sprzęt z całego świata, ale też uruchamiać produkcję krajową - podkreślał premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas briefingu w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej.

Premier zaznaczył, że dzisiaj priorytetem wszystkich rządów w krajach europejskich są starania o produkcję krajową, a jednocześnie sprowadzanie środków ochrony i sprzętu z innych państw, głównie z Chin. - My też staramy się uruchamiać produkcję krajową i ściągać jak najlepszy sprzęt z innych krajów - dodał. Dodał, że w magazynach są maseczki z polskich szwalni oraz przyłbice od krajowych producentów.

Jak wskazywał, hasła walki z koronawirusem to "bezpieczeństwo, masowość, produkcja krajowa - tam, gdzie to możliwe i sprawność". Wyjaśniał, że bezpieczeństwo to m.in. sprawdzanie jakości i standardów sprzętu, z kolei masowość oznacza, że mamy 550 tys. pracowników służby medycznej, którzy muszą być wszyscy w sposób bezpieczny zaopatrywani w sprzętu i w sposób bezpieczny świadczyć usługi społeczeństwu.

M.Morawiecki podkreślał, że koronawirus zaskoczył cały świat.

- Dzisiaj targani jesteśmy takimi sprzecznościami. Z jednej strony przedsiębiorcy, ale też znaczna część pracowników chce byśmy otwierali gospodarkę. Z drugiej strony, służby medyczne, a także znaczna część polskiego społeczeństwa, nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki. Obawiają się, że po przyduszeniu krzywej wzrostu zachorowań na koronawirusa, co w Polsce się udało, że gdzieś w maju, czy czerwcu nastąpi bardzo gwałtowny przyrost nowych zachorowań. Tego oczywiście nie chcemy. Dlatego rząd polski realizuje strategie bardzo powolnego otwierania gospodarki (...). Sposobu, który pozwoli trzymać rękę na pulsie - mówił premier.

Jak ocenił, na razie strategia polskiego rządu sprawdza się, ale cały czas trzeba monitorować sytuację i korzystać z doświadczeń innych.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz