Mazowsze: nadal brakuje środków ochrony osobistej dla medyków

20 Kwietnia 2020, 15:21 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

Nadal brakuje sprzętu ochrony osobistej w placówkach medycznych na Mazowszu - wynika z danych przekazywanych do Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Do Izby wciąż płyną zgłoszenia dotyczące zapotrzebowania na niezbędne środki ochrony osobistej dla medyków. Pod koniec marca ruszyła współorganizowana przez OIL zbiórka. Nieustannie do siedziby izby zgłaszają się darczyńcy – m.in. osoby szyjące maseczki czy drukujące przyłbice. Z kolei na podstawie sygnałów ze szpitali, oddziałów szpitalnych i od lekarzy, OIL stworzyła aktualną mapę obrazującą braki. 

Obecnie Izba przekazuje medykom sprzęt, który dostarczają darczyńcy. Większość szpitali i placówek leczniczych pozyskuje część środków także bezpośrednio od darczyńców zaopatrujących medyków na własną rękę. OIL czeka też na informacje od Naczelnej Izby Lekarskiejw sprawie podziału środków dostarczanych z Chin w ubiegłym tygodniu. NRL: transport środków ochrony osobistej wylądował w Poznaniu

Pod koniec ubiegłego tygodnia OIL skontaktowała się ze wszystkimi zgłaszającymi braki poprzez formularz na stronie izby od początku trwania akcji i okazało się, że tylko 3 zgłoszenia są nieaktualne. W sumie na mapie znajduje się 147 punktów.

– Zgłoszenia dotyczą najczęściej maseczek i przyłbic – w każdych ilościach. Często zgłoszeń uwzględniających konkretne liczby nie bylibyśmy w stanie zaspokoić nawet przekazując wszystko, co dotychczas do nas trafiało. Przykład z wczoraj – Ożarów Mazowiecki i prośba o 1 tys. kombinezonów, 20 tys. maseczek „chirurgicznych”, 5 tys. masek FFP2, 150 szt. gogli i 150 przyłbic…- wskazuje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Pomoc darczyńców jest ogromna i cenna, ale bardzo trudne jest dla nas, że nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich pilnych próśb. Jako lekarze, wiemy, jak wielkie są potrzeby i jak bardzo niezbędny jest sprzęt w skutecznej walce z koronawirusem. Trzeba też zwrócić uwagę, że sprzęt jest teraz potrzebny szczególnie w ogniskach, które są poza szpitalami jednoimiennymi i oddziałami zakaźnymi. Potrzebujące są oddziały niezakaźne, poradnie, przychodnie, gabinety dentystyczne – dodaje Ł.Jankowski.

Źródło: OIL Warszawa

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz