Do piątku kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej

21 Kwietnia 2020, 11:48 MORAWIECKI RADA MINISTRÓW (KPRM)

Do piątku pojawią się kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej - zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz we wtorek na wspólnej konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Konferencję rozpoczął premier Mateusz Morawiecki, który przypomniał, że tarcza antykryzysowa weszła w życie trzy tygodnie temu i jest już 1,5 mln wniosków złożonych przez przedsiębiorców.

Podkreślił, że tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy; ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób - podkreślił.

Jak mówił, wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, zmniejszeniu rozprzestrzeniania koronawirusa, a także zachowaniu miejsc pracy.

- Jeden z raportów jednej z bardzo dużych instytucji zachodnich mówi o tym, że Polska na ratowanie miejsc pracy przeznaczyła jeden z najwyższych procentów PKB; jeden z największych możliwych poziomów finansowania ze wszystkich państw europejskich" - wskazywał premier.

Poinformował, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen "o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy". - Przede wszystkim apelowałem również o nowe środki, bo zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to jest dopiero pierwszy krok, pierwszy może kilometr w maratonie - podkreślił szef rządu. Jak dodał, "nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż można powiedzieć, drugi plan Marshalla" (...) Plan Marshalla na miarę XXI wieku to plan, który ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie".

Kolejne odsłony tarczy antykryzysowej

Wicepremier Jadwiga Emilewicz poinformowała, że do piątku pojawią się kolejne propozycje rozwiązań tarczy antykryzysowej.

- 270 milionów na fundusz dopłat do BGK, zmienimy prawo zamówień publicznych, luzujemy regułę finansową w samorządach, co druga, a nie czwarta złotówka będzie trafiać do budżetów samorządów - mówiła minister rozwoju. 

Zapowiedziała też działania, które mają zapobiec przejęciu polskich firm przez zagraniczne fundusze, zmiany w prawie pracy mające pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku.

Jak mówiła, będzie też wsparcie dla samorządów, które mają dziś mniejsze wpływy z tytułów podatkowych: podatków PIT, CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych. - Luzujemy regułę finansową w samorządach, będą one (...) mogły się w tym trudnym roku oraz w kolejnym zadłużać. Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny - tłumaczyła J.Emilewicz.

 - Wprowadzamy zmianę, dzięki której co druga, a nie to czwarta złotówka - jak to ma miejsce dziś z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - będzie trafiać do budżetu samorządów - dodała.

- To największe rozwiązania, które w tym pakiecie proponujemy. Będą także zmiany w zakresie prawa pracy, które jeszcze w większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takich jak postojowe, czy dopłaty do wynagrodzeń, to większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku - wyliczała J.Emilewicz.

Odblokowywanie gospodarki

Premier pytany o możliwość szybszego odblokowywania gospodarki w rejonach, gdzie jest mniej zachorowań zapewnił, że rząd analizuje takie rozwiązania, ale nie ma decyzji czy i w jakim zakresie wejdą.  - Zastanawiamy się nad tym, aby pewne reguły pozwalające na otwarcie gospodarki szerzej były zastosowane w powiatach, gdzie nie ma zakażeń, albo jest ich niewiele. Ale jeszcze decyzje nie zostały podjęte - mówił. Dodał, że rząd analizuje na bieżąco liczbę zachorowań i zastanawia się, w którym momencie i jakie części gospodarki powinny w nowym wymiarze sanitarnym wracać do nowej rzeczywistości.

 BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz