Rektor WUM krytykował organizację majowych wyborów. Nowy chce zmiany stylu.

21 Kwietnia 2020, 18:21 uscisk dloni porozumienie zatrudnienie

Dziś ogłoszono wyniki wyborów na rektora elekta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na lata 2020-2024. 

W wyniku głosowania, z funkcji rektora, po 4 latach ustępuje prof. Mirosław Wielgoś. Zastąpi go prof. Zbigniew Gaciong, który uzyskał drogą głosowania elektronicznego o 29 głosów więcej (na profesora oddano 118 głosów), niż dotychczasowy rektor uczelni.

W ostatnich tygodniach ustępujący rektor obecny był w mediach, gdzie stanowczo opowiadał się przeciw planom rządu dot. organizacji wyborów 10 maja 2020r. W oficjalnym piśmie, jako przedstawiciel WUM apelował do rządzących o "zachowanie daleko posuniętego rozsądku".

- Pomni tego wszystkiego, co przez lata wpajały nam największe autorytety medycyny, a także tego, czego my uczymy dzisiaj przyszłych adeptów sztuki medycznej, apelujemy do rządzących o zachowanie daleko posuniętego rozsądku, czego efektem będzie przeprowadzenie wyborów prezydenckich w warunkach, które zapewnią całkowite bezpieczeństwo naszych Rodaków - czytamy w piśmie.

Nie tylko polityka, ale wyniki

Choć ostatnie wypowiedzi rektora mogły przeważyć nad głosowaniem, to jego kontrkandydat, prof. Zbigniew Gaciong w swojej kandydaturze nie odnosił się do polityki komunikacji zewnętrznej M. Wielgosia. Zapewniał jednak, że zamierza "zmienić styl i sposób kierowania uczelnią". 

- Chęć powrotu do demokratycznego modelu funkcjonowania Uczelni była i jest jednym z kluczowych motywów podjętej przeze mnie decyzji o kandydowaniu na stanowisko Rektora WUM - mówił prof. Zbigniew Gaciong.

Punktował też liczne problemy związane m.in. z poziomem nauczania uczelni czy narastającym zadłużeniem Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych.

- Moim celem jest przywrócenie Naszej Uczelni pozycji na jaką zasługuje. Wymaga tego nie tylko 220-letnia tradycja nauczania medycyny w Warszawie ale także największy potencjał jakim dysponujemy - mówił prof. Zbigniew Gaciong.

- Popatrzmy na obiektywne wskaźniki jakości nauczania, biorąc LEK (Lekarski Egzamin Kwalifikacyjny- przyp.red.) jako przykład. W 2015 roku absolwenci wydziałów lekarskich WUM zajęli w sesji wiosennej 2 miejsce, jesiennej 1 miejsce wśród wszystkich uczelni medycznych. Natomiast w roku 2019 - 8 miejsce wiosną, 3 miejsce – jesienią. W tym roku 9,4 proc. naszych absolwentów nie zdało LEKu, czyli całe 2 grupy dziekańskie rozpoczną z opóźnieniem życie zawodowe! Dla porównania w CM UJ tylko 2,1 proc. studentów nie zdaje za pierwszym podejściem - punktował w swoim wystąpieniu w Senacie WUM obecny rektor uczelni.

Zarządzanie finansami i priorytety uczelni

Obecny rektor zwraca uwagę także na "dramatyczną sytuację szpitali klinicznych."

- Pomimo zmniejszenie narastania zadłużenia łączny dług szpitali klinicznych jednak się zwiększa. Musimy podjąć stanowcze kroki: dokonać rzetelnej analizy przyczyn, wypracować realny plan działania, prowadzić twarde rozmowy z decydentami - mówił prof. Zbigniew Gaciong.

 - I najważniejsze: inwestycja w ludzi. Wolę więcej płacić naszym asystentom niż inwestować w MacGill University - podkreślał prof. Z. Gaciong nawiązując do współpracy WUM z kanadyjską uczelnią. Podkreśla też, że celem uczelni winno być uzyskanie statusu uczelni badawczej. - Szansą jest współpraca z najbliższymi sąsiadami: instytutami PAN, UW, PW, tworzenie konsorcjów z nimi i z przemysłem. Decyzja o federacji z inną jednostką powinna zostać podjęto po szczegółowej analizie potencjalnych korzyści - stwierdza nowy rektor uczelni.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz