Koronawirus: nowe zasady dla testów komercyjnych

22 Kwietnia 2020, 11:52 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

- Wkrótce pojawi się rozporządzenie Ministra Zdrowia i każde laboratorium, które będzie chciało wykonywać komercyjne testy na koronawirusa, będzie musiało uzyskać walidację w Państwowym Zakładzie Higieny - poinformował w środę rano rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

- Wkrótce pojawi się rozporządzenie MZ, obecnie pracujemy nad tym. Każde laboratorium, które będzie chciało wykonywać testy komercyjne będzie musiało uzyskać walidację w Państwowym Zakładzie Higieny, czyli potwierdzić wiarygodność wyników. Jeżeli takiego potwierdzenia wyników nie będzie, żadne prywatne laboratorium nie będzie mogło wykonywać testów komercyjnych - mówił rzecznik.

Jak dodał, "każde takie prywatne laboratorium będzie więc w wykazie MZ i dopiero wówczas będzie mogło prowadzić badania". - Na pewno nie będzie możliwości prowadzenia badań bez walidacji w NIZP-PZH - zaznaczył.

- Zastanawiamy się też nad pułapem cenowym, ale tu jest jeszcze analiza, czy nie wprowadzić jakiegoś ograniczenia w tym zakresie - wyjaśnił.

Pytany o obowiązek przekazywania wyników przez takie laboratoria do sanepidu, wyjaśnił, że dziś już te laboratoria przekazują pozytywne wyniki do sanepidu.

- Ale chcielibyśmy także wiedzieć o wszystkich zbadanych próbkach. Wówczas jeżeli wydamy takie rozporządzenie, będziemy mieli wiedzę o wszystkich zbadanych próbkach i o próbkach pozytywnych. Jeżeli jest przekazywana informacja do wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, to jest ona również raportowana u nas, ale każda próbka, co do której sanepid może mieć wątpliwości, czy wynik jest wiarygodny, jest badana jeszcze raz przez stację sanitarno-epidemiologiczną - wskazywał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz