NFZ: 117 mln zł trafiło do szpitali na leczenie COVID-19

22 Kwietnia 2020, 13:58 pieniądze

117 milionów złotych za świadczenia związane z leczeniem COVID-19 wypłacił do tej pory szpitalom Narodowy Fundusz Zdrowia. Środki zostały przeznaczone na hospitalizacje, testy, transport oraz gotowość szpitali do udzielania świadczeń - poinformowała w środę Politykę Zdrowotną rzecznik prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.

Jak przypomina S.Wądrzyk, pieniądze na świadczenia związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 gwarantuje specustawa, która określa, że wszystkie wydatki związane z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa pochodzą z budżetu państwa.

- To główny strumień finansowania zadań związanych epidemią COVID-19. Oznacza to, że finansowanie zapobiegania i zwalczania epidemii COVID-19 nie odbywa się kosztem innych świadczeń, za które płaci Narodowy Funduszu Zdrowia - podkreśla.

Szpitale jednoimienne, czyli jednostki w całości zaangażowane w walkę z koronawirusem, otrzymują ryczałt oraz zapłatę za każde wykonane świadczenie związane z COVID19, a dodatkowo także środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Jak wskazuje NFZ, to pozwala na pełne zabezpieczenie finansowe placówek w tym okresie.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz