Szumowski: za wcześnie na przesiewowe badanie populacji (Covid-19)

22 Kwietnia 2020, 14:57 geny diagnostyka badania krew

Badania przesiewowe populacji stwierdzające, czy osoba przesła Covid-19, wyzdrowiała, a jej organizm wytworzył przeciwciała mają sens. Na ich wprowadzenie jest jednak za wcześnie – mówił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Między innymi w Stanach Zjednoczonych czy Włoszech trwają publiczne debaty, poświęcone uprzywilejowaniu osób „odpornych na Covid-19” . Powszechnie mówi się o „przepustkach” bądź „paszportach immunologicznych”, które umożliwiłyby swobodę w przemieszczaniu się osób odpornych na ponowne zakażenie. Zapytaliśmy resort zdrowia, czy w Polsce prowadzone są badania na ten temat i czy Ministerstwo planuje wprowadzić tego typu badania do standardu diagnostyki populacji. Resort nie odpowiedział wprost na pytanie. Stwierdził, że to pytanie powinno zostać zadane Agencji Badań Medycznych (ABM: pierwsze projekty w walce z COVID-19 z rekomendacją prezesa) . Tydzień po tej odpowiedzi minister wypowiedział się w tej kwestii publicznie.

W przeciwieństwie do testów diagnostycznych , które służą do potwierdzenia obecności wirusa, testy przeciwciał  pomagają ustalić, czy ktoś został wcześniej zainfekowany - nawet jeśli osoba ta nigdy nie wykazywała objawów. Powszechne stosowanie takich testów może dać naukowcom lepszy wgląd w to, jak śmiertelny jest wirus i jak rozprzestrzenia się on w całej populacji.

Badania serologiczne tak, ale nie teraz

Podczas środowej audycji Polskiego Radia, minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o przeprowadzenie testów przesiewowych, testów serologicznych (wykrywających przeciwciała) stwierdził, takie rozwiązania mają sens, pod warunkiem, że „będziemy mieli więcej przypadków zakażeń na milion mieszkańców”.

Jak tłumaczył, „metoda przesiewowa testowania populacji ma sens, jest bardzo dobra i odpowiednia, ale w momencie, gdy informacje które uzyskamy z badań immunologicznych będą pomagały w sprawnym zarządzaniu firmami, w stwierdzeniu, że ta populacja jest bardziej bezpieczna od innej”. 

WHO: osoby, które przeszły Covid-19 nie muszą być odporne na koronawirusa

Obecnie kwestia nabywania odporności na koronawirusa przez osoby, które przebyły zakażenie pozostaje nierozstrzygnięta. Wczesny etap badań oraz dotychczasowe badania na małych grupach populacji nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Obecne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia w tej kwestii jest takie, że „osoby, które przeszły Covid-19, nie muszą być odporne na kolejną infekcję." 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz