Dwa urzędy i dwie polityki lekowe szpitali

22 Kwietnia 2020, 15:36 LEKI

Zwiększenie transparentności w postępowaniach, zmniejszenie biurokracji oraz ujednolicenie w zakresie decyzyjności refundacyjnej – tego m.in. oczekują eksperci w związku z prowadzoną polityką lekową w polskich szpitalach.

Zobacz:

Eksperci niejednokrotnie podczas konferencji prasowej Polityka lekowa w szpitalach - potrzeby systemu i pacjenta wskazywali na swoisty dualizm w polityce lekowej prowadzonej między Ministerstwem Zdrowia a Narodowym Funduszem Zdrowia.  - Spośród nich powinna pozostać jedna instytucja, w celu prowadzenia jednolitej i transparentnej polityki lekowej – mówi dla Polityki Zdrowotnej, Sławomir Waryszak, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Onkologicznych.

Centralne przetargi na leki, wielka niewiadoma

- Eksperci, którzy uczestniczyli w konferencji nie mają pewności jak centralne przetargi na leki będą wyglądały. Z pewnością jest to szansa na pozyskanie tańszych leków. Z drugiej strony, istnieje też zagrożenie związane z monopolizacją rynku – mówi Monika Zientek, Stowarzyszenie „3majmy się razem”. Ocenia, że na ten moment, centralne przetargi są wielką „niewiadomą”.  

- Z mojej perspektywy, jako pacjenta reumatologicznego, największą barierą w dostępie do leczenia biologicznego są bariery związane z biurokracją i procedurami, które towarzyszą tej formie refundacji leków – mówi Monika Zientek - Istnieje także problem z dostępnością do ośrodka, w którym pacjent może się leczyć. Liczba ośrodków systematycznie się zmniejsza, w związku z czym dostęp pacjentów do leczenia biologicznego również – dodaje.

Jak wskazuje, „pomimo, że programy lekowe się zwiększają, to nie obserwujemy wzrostu liczby pacjentów objętych nowoczesnym leczeniem.”

Materiały wideo zrealizowane zostały 4 marca.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz