Wybory: w MZ toczą się już prace nad wskazaniami zdrowotnymi

24 Kwietnia 2020, 11:29 pismo dokument podpis

- W ministerstwie zdrowia toczą się już prace nad wskazaniami i rekomendacjami do ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w wyborach prezydenckich, a obowiązek ich wydania przez ministra zdrowia będzie dopiero, gdy ustawa będzie uchwalona i podpisana przez Prezydenta RP - wyjaśnił w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Zgodnie z obowiązującym prawem minister zdrowia wydaje rozporządzenie do aktu prawnego, który zostanie uchwalony przez Parlament, podpisany przez Prezydenta. Czyli do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym minister zdrowia jest zobowiązany wydać rozporządzenie, które będzie miało wskazania medyczne co do bezpieczeństwa przeprowadzenia wyborów. Wiec ze strony czysto formalno-prawnej my musimy poczekać z tymi wskazaniami, rekomendacjami do czasu, aż ustawa zostanie uchwalona - mówił rzecznik resortu.

- Jednak trwają prace i przygotowania takich rekomendacji, takich wskazań czysto medycznych pod kątem bezpieczeństwa, zabezpieczenia tych wyborów, tak aby te procedury, które będą obowiązywały nas w ustawie o głosowaniu korespondencyjnym, żeby one też od strony medycznej gwarantowały bezpieczeństwo - dodał.

Jak poinformował, "w tej chwili przygotowane są takie wskazania i rekomendacje" i podkreślił, że "obowiązek ich wydania jest dopiero, gdy ustawa będzie uchwalona" - Ale prace już się toczą, żeby te wskazania mogły być jak najszybciej" - zaznaczył.

Zapewnił, że MZ korzysta podczas tych prac ze wskazań wszystkich ekspertów i "nie ma tutaj brania pod uwagę jednostronnych opinii, tylko osób które wypowiadają zdanie jednostronne".  Dodał, że minister zdrowia rozmawia z ekspertami z uniwersytetów z instytutów badawczych. Przypomniał, że także NIZP-PZH specjalizuje się w badaniu wirusów. 

- Na pewno gdy będziemy wydawali rekomendacje, skorzystamy z opinii najlepszych ekspertów - przekonywał W. Andrusiewicz.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz