Orędzie Marszałka Senatu

24 Kwietnia 2020, 20:29

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił orędzie. Wyraził uznanie dla przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych walczących z pandemią koronawirusa. Nakreślił także rolę Senatu w pracach nad wprowadzeniem korespondencyjnego trybu głosowania w wyborach prezydenckich.

Egzamin w czasach zarazy

Marszałek Senatu wyraził także "podziw dla narodu, jak zdaje egzamin w czasie zarazy" wspierając personel medyczny, szyjąc maseczki, fartuchy, dowożąc posiłki czy udostępniając miejsca w hotelach.

- Takich przykładów wzajemnego wsparcia jest wiele - mówił w orędziu prof. T.Grodzki. - Godne potępienia są ataki na personel medyczny, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Chylę czoła przed lekarzami, pielęgniarkami, diagnostami i farmaceutami - dodał.

Walka z koronawirusem i zarzutami

Dalej, wskazał, że świat i Polska zmieniają się na naszych oczach, dlatego potrzebne jest nowe podejście, także podejście polityczne. - Wobec dramatyzmu sytuacji nie ma inne możliwości, jak zmobilizowanie całego państwa do skutecznej walki z koronawirusem. Tym kierują się senatorowie demokratycznej większości - zaznaczył Tomasz Grodzki.

Rządzący ogłosili, że chcą przeprowadzić wybory 10 maja w formule korespondencyjnej. Obecnie uregulowania pozwalające na wprowadzenie w życie tego rozwiązania trafiły do Senatu. - Zarzuca się Senatowi i senatorom, że złośliwie opóźniają prace. Z całą mocą oświadczam, że to nieprawda - podkreślił Marszałek Senatu w orędziu. 

Wyjaśnił, że ustawa "przemknęła" przez Sejm "bezrefleksyjnie w ciągu 3 godzin", dlatego Senat, w ramach przysługującego terminu 30 dni,  "robi to, czego nie zrobił Sejm" - powiedział Tomasz Grodzki. Senat poprosił w tym obszarze o opinię Państwowej Komisji Wyborczej, Rzecznika Praw Obywatelskich, epidemiologów i pocztowców. Jak zauważył Marszałek Senatu wiele z tych opinii już spłynęło i w przytłaczającej większości są krytyczne. - Mówienie o złośliwości Senatu jest absurdalne - zakończył.

Narażenie życia i zdrowia

Według prof. Tomasza Grodzkiego robienie wyborów w szczycie epidemii, to narażanie życia i zdrowia Polek, i Polaków. - Nawet pomijając obawy o fałszowanie wyników - zaznaczył.

- Wzywam wszystkich do działania. Jeśli przez przełożenie wyborów uratujemy choć jedno życie, to trzeba tak postąpić - podkreślił na zakończenie Marszałek Senatu. Zapewnił, że Senat RP w czasach zarazy kieruje się jednym przesłaniem, aby zrobić wszystko, co pomoże pokonać pandemię. - Jestem przekonany, ze naród przetrwa ten trudny czas i wyjdzie z tego mądrzejszy i silniejszy - zakończył Tomasz Grodzki.

Orędzie Marszałka Tomasza Grodzkiego

RPZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz