Zawieszone laboratorium w Zabrzu wróciło do testowania na koronawirusa

27 Kwietnia 2020, 9:40 TESTY diagnostyka abott koronawirus

Laboratorium Kardio-Med Silesia w Zabrzu pozytywnie przeszło walidację przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny i może znów wykonywać badania genetyczne (PCR) na obecność koronawirusa. 

Poinformował o tym w weekend w komunikacie Adam Konka, prezes zarządu Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia.

W ubiegłym tygodniu resort zdrowia zawiesił działalność laboratorium w Zabrzu w związku z tym, że część przebadanych próbek miała wynik fałszywie dodatni. 

"Pragniemy poinformować, iż pozytywnie dla nas zakończyła się walidacja Lab. COVID-19 KMS przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (PZH). W wyniku przeprowadzonej weryfikacji potwierdzono prawidłowość podejmowanych przez nas działań diagnostycznych. Niniejsza informacja została przekazana do Ministerstwa Zdrowia i decyzją Pana Ministra Zdrowia Prof. Łukasza Szumowskiego, nasze Lab. COVID-19 KMS zostało ODWIESZONE, co oznacza, że od dnia dzisiejszego wracamy do grupy akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia laboratoriów wykonujących testy genetyczne w kierunku diagnostyki koronawirusa" - poinformowano w sobotnim komunikacie.

Prezes podziękował dyrekcji i pracownikom NIZP-PZH za bardzo sprawne przeprowadzenie procesu weryfikacyjnego oraz ministrowi zdrowia prof. Łukaszowi Szumowskiemu i kierownictwu MZ za "bardzo dynamiczne i sprawne przeprowadzenie niniejszego procesu weryfikacyjno-walidacyjnego".

Źródło: KMPTM

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz