Podstawowa opieka zdrowotna a kierowanie pielęgniarek do pracy przy COVID-19

27 Kwietnia 2020, 15:38 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

Nie można pozbawiać pacjentów dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej - apelują lekarze rodzinni i wskazują, że kierowanie przez wojewodów pielęgniarek POZ do pracy przy COVID-19 oznacza ograniczenie dostępu do POZ zwłaszcza w małych miejscowościach.

Lekarze Porozumienia Pracodawców  Ochrony Zdrowia (PPOZ) zaapelowali w tej sprawie do Wojewody Wielkopolskiego zaniepokojeni jego decyzją o kierowaniu pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej do pracy w innych ośrodkach (szczególnie DPS-ach i placówkach opieki długoterminowej, w których doszło do zakażeń koronawirusem).

– Zabieranie nam personelu, którego i tak już brakuje, grozi pozbawieniem tysięcy pacjentów dostępu do podstawowych  świadczeń  zdrowotnych, finansowanych ze środków NFZ. W najgorszej sytuacji znajdą się mieszkańcy najmniejszych gmin – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ. 

Jak przekonują lekarze rodzinni, „zabieranie” personelu stawia pod znakiem zapytania możliwość dalszej działalności placówek poz, co jest szczególnie niebezpieczne na terenach gmin wiejskich czy miejsko-wiejskich, gdzie funkcjonuje jeden, bądź ewentualnie dwa zakłady opieki zdrowotnej (zgodnie z umową NFZ zobowiązane do udzielania świadczeń zdrowotnych w sposób ciągły, zarówno ze strony lekarza poz, jak i pielęgniarki poz).

Ograniczone rezerwy kadrowe w POZ

- Trzeba pamiętać, że przychodnie poz nie dysponują żadnymi rezerwami kadrowymi, które mogłyby zastąpić nieobecny personel. Lekarze poz częstokroć są osobami w wieku emerytalnym lub około emerytalnym. Średnia wieku w Polsce wynosi 59 lat, w części wielkopolskich powiatów  – nawet 65 lat, a przyczyną ich zgonu bardzo często jest zawał. To najdobitniej świadczy o przemęczeniu lekarzy poz w codziennej pracy.  Podobnie sytuacja wygląda w zakresie pielęgniarskiej kadry pracującej w poz – mówi Bożena Janicka.

Jednocześnie PPOZ zwróciło uwagę, że kadra medyczna POZ również została zdziesiątkowana przez koronawirusa i podlega kwarantannie, izolacji domowej lub hospitalizacji. 

Opieka pielęgniarska a odwołane zabiegi i porady specjalistyczne         

Jak zaznacza PPOZ, w związku z ograniczeniem świadczeń specjalistycznych, odwołaniu planowanych zabiegów, czy rehabilitacji, pacjenci poszukują pomocy u pielęgniarek POZ, które świadczą opiekę osobom nie będącym w stanie przybyć do przychodni.

Do zadań pielęgniarek poz należą nie tylko świadczenia pielęgnacyjne, ale także zabiegi i świadczenialecznicze: podawanie leków różnymi drogami i technikami; wykonywanie zleceń lekarskich; zakładanie opatrunków ran, odleżyn, oparzeń; wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych w stomiach, przetokach i ranach trudno gojących; wykonywanie inhalacji, doraźne podawanie tlenu; zdejmowanie szwów; ustalanie diety w żywieniu przewlekle chorych; dobór technik karmienia w zależności od stanu chorego, zabiegi z zastosowaniem ciepła i zimna; cewnikowanie pęcherza; wykonywanie wlewów doodbytniczych; stawianie baniek lekarskich; udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i w nagłych zachorowaniach w tym prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Braki systemu ochrony zdrowia

Zdaniem PPOZ – panująca obecnie trudna sytuacja ujawniła wieloletnie zaniedbania w systemie ochrony zdrowia w Polsce (braki kadrowe, niedofinansowanie, niejasności organizacyjne). Z kolei kierowanie do pracy  przy COVID-19 pielęgniarek POZ, rozmontowuje ten obszar opieki.

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz