Koronawirus: rodziny chcą choć zdjęcia zmarłego w trumnie

27 Kwietnia 2020, 17:23 śmierć trup kostnica koroner zgon akt zgonu

Ciała zmarłych na COVID-19 oddawane są rodzinom w zamkniętych, odkażonych trumnach. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra zdrowia o taką zmianę przepisów, aby rodzinom zmarłych zapewnić choć zdjęcie zmarłego w trumnie.

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że zgłosiła się do niego rodzina starszej osoby zmarłej w szpitalu po zakażeniu koronawirusem. Wcześniej osoba ta przebywała w domu opieki i do połowy marca, kiedy była jeszcze zdrowa, kontakt z rodziną nie był już możliwy. Rodzina dowiedziała się, że ich bliski trafił do szpitala, a potem – że jego stan się pogorszył. Kiedy szpital powiadomił ich o zgonie, dowiedzieli się, że zgodnie z procedurą dotyczącą pacjentów zmarłych z powodu COVID-19, bliscy dostaną do pochowania zamkniętą trumnę, której nie wolno otworzyć.

 

 

Brak odpowiednich regulacji

Szpital mimo, że rozumiał prośbę rodziny o zrobienie choć zdjęcia zmarłego, nie mógł jej spełnić, ponieważ brakuje zasad dotyczący robienia i przetwarzania przez szpital zdjęć osoby zmarłej. 

RPO wystąpił w tej sprawie do Ministra Zdrowia. "Docierają do mnie sygnały od rodzin osób zmarłych z powodu choroby COVID-19, że procedury stosowane przed pochówkiem zwłok tych osób uniemożliwiają bliskim ich identyfikację. Rodziny zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 nie mają zatem pewności, że podczas ceremonii pogrzebowej żegnają bliską im osobę oraz że do grobu zostanie złożona trumna z ciałem tej osoby. Tymczasem pełne przekonanie, że w grobie rodzinnym zostały pochowane zwłoki konkretnej osoby bliskiej, ma doniosłe znaczenie z punktu widzenia prawa do pamięci i kultu osoby zmarłej, które jest samoistnym dobrem osobistym osób bliskich zmarłego" - wskazał RPO.

Wynika to ze zmiany w przepisach rozporządzenia ws. postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi,  jaką wprowadzono na początku kwietnia w związku z epidemią koronawirus i dodaniu szczególnych zasad postępowania ze zwłokami pacjenta chorego na koronawirusa.
 
Zgodnie z tymi zasadami, należy unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok. Ponadto zwłoki umieszcza się w ochronnym szczelnym worku, a następnie składa się je w trumnie, którą należy niezwłocznie szczelnie zamknąć i spryskać płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym.
 
Jak podkreśla Rzecznik, wprawdzie znowelizowane przepisy powołanego rozporządzenia nie zakazują wprost okazywania zwłok zmarłego na chorobę COVID-19 członkom rodziny, jednak w praktyce, szpitale - kierując się zaleceniami rozporządzenia - odmawiają tego bliskim.
 
"Rodzi to zrozumiałe rozgoryczenie i żal po stronie członków rodziny zmarłego" (...) Zdaję sobie sprawę, że w związku z niebezpieczeństwem szerzenia się choroby COVID-19 zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na tę chorobę muszą zawierać pewne rygory, które zagwarantują bezpieczeństwo sanitarne. Należałoby jednak wprowadzić choćby namiastkę standardowej identyfikacji w stosunku do zwłok osoby zmarłej na chorobę COVID-19" - podkreśla RPO.
 
"Rodziny osób zmarłych postulują, aby dopuścić możliwość wykonania zdjęcia zwłok w trumnie przed jej zamknięciem. Obecnie obowiązujące przepisy nie zezwalają na wykonanie tego rodzaju czynności – napisał RPO Adam Bodnar. 
 
Źródło: RPO
 
BPO
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz