Koronawirus: zmiany w standardzie pobytu w izolatoriach

27 Kwietnia 2020, 22:59 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

Ministerstwo zdrowia wydało w poniedziałek nowelizację rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach. Dopuszczono m.in. przebywanie w jednym pokoju dwóch osób, gdy są to osoby bliskie lub gdy osoba izolowana wymaga wsparcia osoby towarzyszącej. 

Resort zdrowia pod koniec marca przyjął przepisy dotyczące izolatoriów o czym pisaliśmy tutaj: Szpitalne izolatoria - MZ określił standard

W poniedziałek MZ wydał nowelę tych przepisów, czyli rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

Jakie zmiany wprowadzono?

W nowelizacji wskazano, że obiekty pełniące funkcję izolatoriów, nie stanowią pomieszczeń podmiotu wykonującego działalność leczniczą, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej.

Wprowadzono także zmiany dotyczące warunków sprawowania opieki w izolatorium.

Dopuszczono jako izolatorium "segment składający się z 2 pokoi i wspólnego węzła sanitarnego – jednak tylko "w przypadku osób izolowanych, u których zakażenie wirusem lub zachorowanie na COVID-19 zostało potwierdzone dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2;”.

Ponadto umożliwiono przebywanie w tym samym pokoju dwóch lub większej liczby osób, w przypadku gdy osoba lub osoby izolowane ze względu na wiek lub stan zdrowia wymagają wsparcia osoby towarzyszącej. O tym, czy niezbędny jest pobyt osoby towarzyszącej w izolatorium "decyduje lekarz kierujący do izolatorium”. Warunkiem jest to, że  pobyt tych osób w izolatorium kończy się jednocześnie.

W jednym pokoju mogą także przebywać dwie lub większa liczba osób jeżeli są dla siebie osobami bliskimi. 

Zmiany mają wejść w życie we wtorek.

Źródło: Dziennik ustaw

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz