MZ: Dziś rozporządzenie o zakazie pracy w innych miejscach

28 Kwietnia 2020, 11:25 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

- Dziś zostanie opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące zakazu pracy (w innych placówkach medycznych- przyp. red.) osób, które pracują przy COVID-19, personelu medycznego szpitali zakaźnych oraz oddziałów zakaźnych. Personel, który będzie miał zakaz pracy w innych placówkach, będzie miał wyrównane wynagrodzenie do poziomu utraconych zarobków - poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W.Andrusiewicz podczas porannego briefingu wyjaśnił, że w rozporządzeniu "będzie wskazanie, że kierujący placówkami tworzą listy pracowników zajmujących się osobami zakażonymi koronawirusem". O projekcie pisaliśmy tutaj Jeden medyk-jeden etat. Projekt rozporządzenia do konsultacji

Rehabilitacja a koronawirus

Rzecznik pytany o potrzebę uruchomienia rehabilitacji w przypadku pacjentów onkologicznych, podkreślił, że resort zdrowia bierze pod uwagę całość uwag związanych z procesem rehabilitacji, nie tylko osób z chorobami onkologicznymi.

- Musimy pamiętać, ze przy procesie rehabilitacji mamy bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem i  i możliwa jest tu szybka transmisja wirusa. Ale bierzemy też pod uwagę, że bez tej rehabilitacji część osób nie powróci do pełni sił - mówił W. Andrusiewicz.  "W niedługim czasie powinno się tu pojawić rozwiązania" - zapowiedział.

Drive thru

Ponadto rzecznik MZ poinformował, że na przełomie tego i przyszłego tygodnia powstanie zmiana legislacyjna tak, aby osoby w kwarantannie mogły własnym samochodem w 12. dniu kwarantanny podjechać do specjalnego namiotu triażowego, gdzie zostanie od nich pobrany wymaz z gardła do przeprowadzenia testu na koronawirusa.

Liczba wykonywanych testów

Jak wskazywał rzecznik, weekend ma duży wpływ na liczbę wykonywanych testów i wówczas ta ilość zawsze spada. Dodał, że nie jest to tylko specyfika Polski, ale zjawisko obserwowane również w innych krajach, np. w Niemczech. - Po weekendzie po wczorajszym spadku liczby testów do 8 tys., mamy dziś odbicie i blisko 13 tyś. wykonanych testów - stwierdził. 

Hejt wobec pracowników medycznych

Dziennikarze pytali także o coraz więcej przypadków hejtu wobec pracowników medycznych. - Apelujemy, aby docenić pracę medyków. Ostatnie co nam dziś potrzeba, to hejtowanie pracy medyków, którzy są dziś na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem - podkreślił. Jak mówił, to nie powinno mieć miejsca.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz