Związek lekarzy do prezydenta A. Dudy: myli się Pan ws. szpitali

28 Kwietnia 2020, 14:26 ozzl

- Myli się Pan Prezydent twierdząc, że publiczne szpitale są gwarancją dostępności leczenia dla Polaków - podkreśla Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w liście otwartym do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

"Myli się Pan Prezydent twierdząc, że publiczne szpitale są gwarancją dostępności leczenia dla Polaków" - zwrócił się OZZL do prezydenta RP. Jak wyjaśnia związek, nie forma prawna ani właścicielska szpitala decyduje bowiem o tym, ale odpowiednie finansowanie koszyka świadczeń gwarantowanych.

Związkowcy zwrócili uwagę, że w Polsce jest ono bardzo niskie i dramatycznie niewystarczające, co powoduje, że dostępność leczenia w publicznej ochronie zdrowia jest ograniczona, a Polacy zanim będą leczeni, muszą trafić do długich kolejek. "Można łatwo obliczyć, że kilkanaście tysięcy Polaków rocznie umiera tylko dlatego, że publiczna ochrona zdrowia jest niedofinansowana. Przy tej tragedii – obecna epidemia wydaje się mało znaczącym epizodem" - uważa OZZL.

"Jeśli Pana deklaracja, że „trzeba czynić wszystko aby publiczna służba zdrowia trwała i miała się jak najlepiej” ma być wiarygodna, powinien Pan pokazać konkretny plan: przede wszystkim istotnego, adekwatnego do potrzeb, zwiększenia finansowania publicznej ochrony zdrowia (np. do 6,8  proc. PKB w ciągu 2-3 lat) oraz propozycję takiego systemu publicznej ochrony zdrowia, który będzie racjonalny, wydolny („bezkolejkowy”), stabilny finansowo" - zwrócili się do A. Dudy związkowcy.

Ponadto oczekują też konkretnych kroków, które poprawią sytuację pracowników publicznej ochrony zdrowia. Przypomnieli, że w Sejmie czeka na drugie czytanie obywatelski projekt ustawy przewidujący odpowiednie warunki wynagradzania tych pracowników. 

Źródło: OZZL

BPO

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz