A.Duda: zdrowie jednym z filarów, jeżeli wygra wybory

01 Maja 2020, 11:05 andrzej duda prezydent

Zdrowie - jako jeden z filarów wskazał Andrzej Duda w przypadku wygrania wyborów prezydenckich. Podczas piątkowej konwencji wyborczej online zapowiedział wprowadzenie Narodowego Programu Walki z Rakiem a także Funduszu Medycznego. Podkreślał też rolę publicznej służby zdrowia.

Jak mówił A. Duda, do 2030 roku wprowadzony zostać ma w Polsce Narodowy Program Walki z Rakiem.

- Narodowa Strategia Onkologiczna wymaga patrzenia naprzód. Będzie ona zawierała w sobie wiele elementów - profilaktykę, leczenie, a także opiekę - podkreślał A.Duda. Jak mówił projekt ustawy w tej sprawie jest już tworzony. - Dziękuję wszystkim, którzy wraz ze mną pracowali nad opracowaniem Narodowej Strategii Onkologicznej. To nasza przyszłość - przekonywał.

Publiczna służba zdrowia

Jak przekonywał, służba zdrowia powinna być publiczna z najlepszym personelem i sprzętem medycznym.  - Nie zgodzę się na prywatyzację polskiej służby zdrowia. Nie zgodzę się na prywatyzowanie tych placówek służby zdrowia, które są placówkami publicznymi, na ich komercjalizację i prywatyzację - podkreślał.

Według niego służba zdrowia "powinna być publiczna z zapewnieniem w jak największym stopniu jak najlepszej techniki i technologii leczenia, jak najlepiej wykształconych i przygotowanych lekarzy, jak najlepiej wykształconego i przygotowanego personelu, a także jak najlepszego wyposażenia".

 

Fundusz Medyczny

Prezydent mówił też o Funduszu Medycznym, którego powstanie zapowiedział na początku marca. Prezydent: utworzymy specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie

- Zdecydowałem, że zostanie stworzony i już jest tworzony Fundusz Medyczny, bo ustawa jest w tej chwili pisana zarówno w Kancelarii Prezydenta, pod moim bokiem w ramach Narodowej Rady Rozwoju, sekcji ochrony zdrowia, jak i w Ministerstwie Zdrowia. Projekt jest w tej chwili tworzony, jest na ukończeniu. Coś, do czego zobowiązałem się kilka miesięcy temu, jeszcze zanim myśleliśmy, że będzie w Polsce epidemia - mówił prezydent.

Jego budżet wyniesie 3 mld zł. Kwota ma być dzielona komisyjnie  po zbadaniu każdego przypadku. Zapowiedział też powstanie ośrodków leczenia chorób rzadkich

A.Duda wskazywał, że ten Fundusz Medyczny jest potrzebny, aby "rodzice nie musieli błagać o pieniądze dla dzieci, żeby nie musiały być organizowane zbiórki publiczne, aby te choroby rzadkie mogły być leczone także i poza granicami".

- Żeby operacja, jak trzeba, jeśli jest wykonywana poza granicami, mogła być wykonana poza granicami. Żeby te pieniądze były, żebyśmy mieli też pieniądze na rozwój nowoczesnej infrastruktury w polskich szpitalach. Dodatkowe pieniądze obok normalnych budżetów, którymi posługuje się na co dzień NFZ - wyliczał. 

A. Duda zwrócił się też do wszystkich medyków, którzy walczą dzisiaj z koronawirusem. - Jestem wdzięczny pracownikom służby zdrowia za ich ciężką pracą, za pamięć, że ich powołaniem jest służba drugiemu człowiekowi. Chylę czoła przed Waszym bohaterstwem – podkreślał.

Beata Pieniążek-Osińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz