Opublikowano nowe rozporządzenie związane z ograniczeniami nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii

03 Maja 2020, 16:13

W sobotę 2 maja br. opublikowano rozporządzenie regulujące określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Obejmuje ono rozwiązania dot. wywozu niektórych wyrobów medycznych, porad lekarskich przez telefon, ale także kwestie uprawiania sportu obowiązujące od najbliższego poniedziałku.

Zdrowie
 
Rozporządzenie zawiera m.in. wytyczne dotyczące weryfikowania tożsamości w zakresie usług medycznych świadczonych drogą telefoniczną, czy też przy pomocy innych systemów teleinformatycznych. Do odwołania utrzymuje się czasowe ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegające na zaprzestaniu prowadzenia usług rehabilitacyjnych w ramach prewencji rentowej, udzielania świadczeń w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego i sprawowania opieki stomatologicznej - szczegółowe uregulowania zawiera par. 10.

Maseczki i nie tylko

Rozporządzenie reguluje kwestie zaopatrzenia w wyroby medyczne oraz do odwołania utrzymuje spoczywający na przedsiębiorcach obowiązek informacyjny w zakresie wywozu następujących produktów:

1)  kombinezonów typu TYVEK,
2)  masek typu FFP2/FFP3,
3)  ochraniaczy na buty (obuwie)

Kwestie te reguluje par. 6 rozporządzenia.

Hotele i galerie handlowe

Rozporządzenie reguluje między innymi zniesienie ograniczeń związanych ze świadczeniem usług hotelarskich, otwarciem instytucji kultury oraz galerii handlowych. Jednocześnie utrzymuje je w zakresie funkcjonowania restauracji, wydawania posiłków, a także organizacji wystaw, konferencji i kongresów. Więcej w par. 7.

Można grać w piłkę i golfa

W obszarze działalności sportowej otwierają się m.in. boiska, korty tenisowe oraz pola golfowe. Uprawianie sportu na wszystkich obiektach otwartych i infrastrukturze zewnętrznej możliwe jest jedynie przy spełnieniu określonych warunków; na przykład liczby zawodników na boisku piłkarskim. Ograniczenia wprowadzone w sporcie przez rząd reguluje par. 8 rozporządzenia. 

Do odwołania utrzymany zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Nie muszą tego robić sędziowie i trenerzy, co szczegółowo reguluje par. 18 rozporządzenia.

 

Redakcja Polityki Zdrowotnej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz