Hejt wobec pracowników medycznych ścigany z urzędu?

04 Maja 2020, 13:33 lekarze

Powołanie w prokuraturach specjalnych komórek zwalczających z urzędu hejt i agresję wobec personelu medycznego - postulują lekarze z rejonu kujawsko-pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zwrócili się w tej sprawie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a także do komendanta głównego Policji.

Przewodniczący regionu lek. Bartosz Fiałek w poniedziałkowym piśmie podkreślił, że powołanie takich komisji byłoby wyrazem najwyższej troski o personel medyczny.

"Z uwagi na hejt, który narasta zarówno w życiu codziennym, jak i przestrzeni medialnego oraz dotyka w głównej mierze personel medyczny, wnoszę o powołanie – na wzór powołanych w prokuraturach regionalnych i rejonowych w całym kraju – komórek zajmujących się sprawami karnymi związanymi z błędami lekarskimi – komórki zajmującej się zwalczaniem z urzędu hejtu i agresji wobec personelu medycznego" - czytamy w piśmie.

Jak wylicza, chodzi o przypadki nieobsługiwania medyków przez niektóre sklepy, wybijanie okien w domach, niszczenie samochodów np. przebijanie opon, oblewania drzwi od mieszkań farbą, sugestie, aby medycy opuszczali swoje mieszkania na czas epidemii, a także problemy z zapisaniem przez personel medyczny dzieci do żłobków lub przedszkoli.

"Jako pracownicy ochrony zdrowia, na co dzień ratujemy zdrowie i życie Polek i Polaków, narażając przy okazji swoje" - podkreślił B. Fiałek i wskazał, że powołanie specjalnych komórek "byłoby wyrazem najwyższej troski o personel medyczny".

BPO

Polecamy także:

Personel medyczny ofiarą hejtu. Czy kampania społeczna pomoże?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz