Pomoc psychologiczna dla pracowników medycznych na Uczelni Łazarskiego

04 Maja 2020, 16:53 stetoskop telefon informatyzacja

Pracownicy medyczni mogą od dziś skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej #PomagamyRozmawiamy uruchomionej przez Centrum Profilaktyki Stresu i Wypalenia Zawodowego działające w ramach Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz Wydział Medyczny UŁ. 

Przez najbliższy miesiąc pod numerem  telefonu + 48 513 037 964 w poniedziałki, środy, czwartki i niedzieledyżurować będą doświadczeni psycholodzy i terapeuci, którzy udzielą personelowi medycznemu interwencyjnej pomocy psychologicznej, a w razie potrzeby umówią dalszą indywidualną lub grupową konsultację psychologiczną. 

Krzysztof Kaluta, Kierownik Centrum Profilaktyki Stresu i Wypalenia Zawodowego Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, pomysłodawca akcji pomocowej # PomagamyRozmawiamy w rozmowie z Polityką Zdrowotnąpodkreślił, że obecnie w warunkach pandemii koronawirusa pracownicy medyczni m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, laboranci pracujący na pierwszej linii frontu, w bezpośrednim zagrożeniu własnego zdrowia i życia narażeni są przede wszystkim na intensywny i długotrwały stres, a także wyczerpanie psychiczne, a w dalszej kolejności również wypalenie zawodowe.

- Już przed pandemią było tak, że poziom wypalenia, zmęczenia i wyczerpania u pracowników medycznych był dość wysoki, a teraz w wielu przypadkach z powodu pracy w warunkach pandemii jest tylko gorzej - podkreślił K. Kaluta. Jak dodał, zależy to oczywiście od placówki i miejsca pracy, jednak generalnie personel jest przemęczony, bo jest go mało, co przyczynia się do zwiększonego poziomu stresu i zmęczenia, przy jednoczesnym braku systemowej pomocy psychologicznej.

- Dotychczas wiele firm przekazało pomoc rzeczową lub finansową szpitalom lub personelowi medycznemu. My inicjując akcję #PomagamyRozmawiamy. Chcemy podzielić się swoim doświadczeniem i ekspertyzą psychologiczną,  oferować realną pomoc wszystkim walczącym na pierwszej linii frontu pandemii COVID-19 - wyjaśnia K. Kaluta.

- Indywidualna rozmowa oraz zaproponowanie adekwatnych w danym przypadku metod dalszej pracy służyć mają przede wszystkim redukcji napięcia i stresu oraz lepszemu radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami trudnymi.  Pozwolą również zwiększyć efektywności pracy, co ma szczególne znaczenie przy niedoborach kadrowych dotyczących w zasadzie wszystkich zawodów medycznych” - dodaje K. Kaluta.

Hejt wobec medyków

Napięcia psychicznego wśród pracowników medycznych nie ułatwia z pewnością fala hejtu wobec nich, o której mówią w ostatnich dniach media.

Według K.Kaluty jest to bardzo pierwotny mechanizm, bo ludzie reagują lękowo; pojawia się napięcie, strach i ludzie reagują w nieprzyjemny sposób. Jednocześnie podkreśla, że nie powinno to być wytłumaczenie, a ludzie powinni panować nad swoimi emocjami.

- Oprócz strachu i lęku, który powoduje takie regresywne mechanizmy, doszedł też mechanizm buntu i złości, wobec wszystkich obowiązujących zakazów i restrykcji, co też powoduje złość - dodaje. 

Nie tylko pomoc psychologiczna

- Wydział medyczny Uczelni Łazarskiego aktywnie włączył się w pomoc szpitalom już na początku panedemii COVID-19. Przekazaliśmy respiratory, monitory, defibrylatory, pompy infuzyjne, rękawiczki, maseczki i płyny dezynfekcyjne.  Obecnie według naszej najlepszej wiedzy sytuacja w zakresie dostępności środków zabezpieczenia osobistego jest już dużo lepsza, nie ma natomiast dostępnego wsparcia psychologicznego dla personelu medycznego. Stąd też zrodziła się koncepcja akcji pomocowej #PomagamyRozmawiamy.  Na wydziale medycznym uczelni zatrudniamy wielu znakomitych ekspertów w tym psychologów, którzy nieodpłatnie chcą udzielać interwencyjnej pomocy psychologicznej  pracownikom zawodów medycznych. W ten sposób uczestniczymy w walce z pandemią  - wskazuje z kolei Paweł Olszewski, Dziekan Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.

Z pomocy psychologicznej można skorzystać  pod telefonem + 48 513 037 964 w poniedziałki  w godzinach 15.30- 19.30 oraz środy, czwartki i niedziele w godzinach  15.30- 17.00. Akcja #PomagamyRozmawiamy będzie trwała przez najbliższy miesiąc począwszy od 4 maja do 4 czerwca 2020.

Zakres wsparcia i pomocy psychologicznej dla personelu medycznego w aktualnej sytuacji kryzysowej związanej z pandemią COVID-19 obejmuje:

  • Stres, lęk, napady paniki (nerwica lękowa) – u siebie oraz u swoich pracowników
  • Trudne i stresujące sytuacje związane z rozmową z pacjentem i z jego rodziną
  • Trudne relacje i konflikty w miejscu pracy (szpital, oddział, zespół terapeutyczny)
  • Napięcia, stres i trudne relacje w domu występujące w okresie pandemii
  • Stany depresyjne i obniżonego nastroju
  • Silny stres, stany wyczerpania, przemęczenia – jak odreagować stres i napięcie, zadbać o balans energetyczny, szybką regeneracje psychiczną i fizjologiczną oraz wyciszenie w sytuacji kryzysowej.

Dyżur na infolinii pełnić będą doświadczeni psycholodzy i terapeuci związani z Wydziałem Medycznym Uczelni Łazarskiego oraz Centrum Profilaktyki Stresu i Wypalenia Zawodowego.  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz