Dziękujemy Twój adres email został pomyślnie dodany do newslettera Polityki Zdrowotnej.

ECDC: epidemia w Polsce nie słabnie

05 Maja 2020, 13:04 pandemia epidemia koronawirus wirus maska

Polska jest jednym z czterech państw UE, gdzie nie słabnie pandemia koronawirusa - wynika z informacji przekazanych w poniedziałek przez dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dr Andreę Ammon. 

Z danych ECDC wynika Polska, Rumunia, Szwecja oraz nienależąca do Unii Wielka Brytania są jedynymi krajami z obszaru UE, w których liczba zakażeń utrzymuje się na stabilnym poziomie. Natomiast Bułgaria, jest jedynym państwem UE, w którym pandemia pozostaje w fazie wzrostu. Pozostałe kraje odnotowują spadek liczby nowych zakażeń.

KORONAWIRUS RAPORT: Europa i świat

Polska, gdzie wirus pojawił się później niż na Zachodzie, ma zdecydowanie mniej zakażeń - do poniedziałku było to 14 tys. potwierdzonych przypadków. Jednak - jak wynika z danych ECDC - dynamika rozprzestrzeniania się wirusa nie spadła dotąd na tyle, by stwierdzić o jej spadku.

Dane otrzymywane od państw są zależne od tego, w jaki sposób przeprowadzają one testy - zastrzegła dr Andrea Ammon. Przestrzegła m.in. przed klasyfikowaniem krajów według wskaźnika śmiertelności. - Musimy być wyczuleni, że wiele osób zmarło na Covid, wcześniej nie zostając zdiagnozowanym - mówiła dr Andrea Ammon. 

Ł. Szumowski do lekarzy: testujcie siebie, testujcie kolegów

- Polska była jednym z ostatnich krajów, gdzie wykryto epidemię, poczekajmy jeszcze dwa tygodnie na wygasanie - komentował dane we wtorek, minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Cieszę się, że mamy 300 nowych zachorowań, a nie 300 zgonów w ciągu doby - odparł wiceminister Waldemar Kraska pytany o dane ECDC. - To pokazuje,  że nie osiągnęliśmy tych wielkich zwyżek ilości zakażeń dobowych czy też zgonów. To powoduje, że polska służba zdrowia potrafi leczyć osoby, które są chore, które wymagają specjalistycznej opieki, potrafi. Nie ma tego dylematu, który pojawiał się w krajach Europy Zachodniej, kogo podłączyć do respiratora, a komu tego respiratora odmówić - dodał.

 Zasada dystansu społecznego zmniejszyła transmisję wirusa o 45 proc.

Jak mówiła dyrektor ECDC, działania podjęte przez władze różnych krajów, takie jak obostrzenia dotyczące wychodzenia z domów czy wprowadzenie obowiązku otrzymywania dystansu społecznego, zmniejszyły transmisję wirusa o 45 proc. od 8 kwietnia. 

dr Andrea Amonn jednak bez entuzjazmu wypowiadała się o noszeniu maseczek. Wskazała, że "maski nie powinny być jedynym środkiem mającym zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale jednym z dodatkowych narzędzi wykorzystywanych w tym celu."

W Polsce, pierwsze ograniczenia związane z przemieszczaniem się ogłoszone zostały 20 marca. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje od 16. kwietnia.

dr Andrea Amon zwróciła uwagę na skutki epidemii w ośrodkach opieki dla osób starszych, gdzie proporcja zgonów w niektórych państwach "przekracza 50 proc. ogólnej liczby przypadków śmiertelnych."

W Polsce wiedzieliśmy na dzień 20 kwietnia wiedzieliśmy o 311 zakażeniach koronawirusem w DPS-ach. Stanowią one jedne z głównych ognisk zakażeń w Polsce.

źródło: Euractiv, TheParliement

Grafiki: nowe zakażenia, dane ECDC 19.04-03.05 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz