Łagodzenie restrykcji w Europie

05 Maja 2020, 17:03 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Od 4 maja obowiązuje II etap, planu odmrożenia gospodarki w Polsce. Od poniedziałku otwarte mogą być m.in. centra handlowe, gabinety rehabilitacji, galerie, muzea oraz niektóre obiekty sportowe. Od środy otwarte zostaną również przedszkola i żłobki. Jak wygląda proces łagodzenia restrykcji wprowadzonych w celu walki ze skutkami epidemii Covid w innych krajach UE?

Rząd łagodzi obostrzenia. Po majówce rusza rehabilitacja, żłobki, galerie handlowe

Austria. Rząd Austrii jako jeden z pierwszych krajów poinformował o planach odmrożenia gospodarki. Część restrykcji została zniesiona z dniem 1 maja a niektóre sklepy mogły zostać ponownie otwarte już po Wielkanocy.

W kraju nadal obowiązują ograniczenia dot. osób niemieszkających razem - muszą oni zachować co najmniej 1-metrowy dystans.

Następny termin łagodzenia restrykcji zaplanowano na 15. maja, kiedy to ponownie zostaną otwarte restauracje. Hotele zostaną otwarte od 29. maja.

 

Belgia. Ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli Belgii utrzymano do 3 maja. Mieszkańcy zobowiązani byli do pozostania w domach, za wyjątkiem przemieszczania się do pracy, sklepów spożywczych, placówek medycznych czy w celu wolontariatu bądź ćwiczeń.

Od 4 maja sklepy i firmy (których działalność nie określono jako "niezbędną" w czasie epidemii) mogą stopniowo się otwierać dla swoich klientów. 

Od 18 maja otwarte zostaną dla odwiedzających miejsca rekreacyjno-turystyczne takie jak lasy, zbiorniki wodne czy ardeny.

Bary i restauracje będą mogły wznowić działalność od 8 czerwca.

Nie jest znana jeszcze data otwarcia dla imprez masowych. Pierwsza zgoda na organizacje imprezy masowej zostanie wystawiona nie wcześniej niż we wrześniu - zapowiada rząd Belgii.

 

Czechy jako jeden z pierwszych krajów poinformował o stabilizacji oraz spadku krzywej zachorowań w społeczeństwie. 

Obostrzenia w przemieszczaniu się zostały częściowo złagodzone z dniem 24. kwietnia. Czesi mogą podróżować poza granice kraju, jednak każdy, kto wróci do kraju, będzie musiał poddać się testowi na na COVID-19 lub spędzić czas w kwarantannie.

Od 27. kwietnia w kraju dozwolone są zgromadzenia do 10 osób. Wcześniej ograniczenie stanowiło o 2 osobach.

Holandia.  W Holandii od połowy marca zamknięte zostały szkoły, restauracje, bry i muzea oraz zakazano organizacji imprez masowych. Kraj wstrzymał się jednak od obligatoryjnej izolacji narodu. Do obywateli kierowano jedynie zalecenia.

Rząd holenderski podjął wstępne kroki w celu złagodzenia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, umożliwiając uczniom szkół podstawowych powrót do nauki stacjonarnej - w niepełnym wymiarze godzin - od 11 maja. Tego samego dnia ponownie odbywać się będą mogły, grupowe zajęcia sportowe dla dzieci.

Holenderskie bary i restauracje pozostaną zamknięte co najmniej do 20 maja. 

Wszelkie obostrzenia dot. imprez masowych będą obowiązywać do 1 września.

 

 

Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych wirusem koronawirusa krajów na świecie, ale poprawa wyników doprowadziła rząd do ogłoszenia wstępnej strategii wyjścia.

Surowe regulacje obowiązujące od połowy marca zostaną złagodzone w czterech etapach, przy czym każdy etap potrwa co najmniej dwa tygodnie i będzie zależał od postępów zakażeń.

Pierwsza faza miała miejsce 4. maja. Od poniedziałku otwarte zostały małe sklepy, hotele i kwatery turystyczne. Centra handlowe pozostają zamknięte.  Wcześniej, po Wielkanocy Hiszpania pozwoliła niektórym pracownikom powrócić do pracy w fabrykach, biurach oraz na placach budowy.

Drugi etap przewiduje poluzowanie ograniczeń dot. restauracji i mniejszych wydarzeń kulturalnych, z zastrzeżeniem pewnych warunków sanitarnych.

26. kwietnia rząd Hiszpanii złagodził też obostrzenia dot. sportu. Od tego momentu osoby niepełnoletnie miały możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu w ograniczonym wymiarze czasu. Od 2 lutego bez ograniczeń ćwiczenia na świeżym powietrzu zostały odblokowane dla osób pełnoletnich.  

 

Szwecja od początku kreuje swój własny model walki ze skutkami epidemii. Rząd doradził jedynie Szwedom, aby w miarę możliwości pracowali z domu i unikali zatłoczonych miejsc. Ale przestało nakładać formalne ograniczenia, zachęcając ludzi do „zachowywania się jak dorośli” zamiast karania ich za opuszczenie domu bez ważnego powodu.

Ludzie mogą się swobodnie poruszać, szkoły, bary i restauracje pozostają otwarte, a zajęcia na świeżym powietrzu są dozwolone. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych. Ograniczeniem objęto także zgromadzenia liczące ponad 50 osób.

 

Szwajcaria. Szwajcarska Rada Federalna ogłosiła, że ​​sklepy, restauracje, muzea, biblioteki i szkoły będą mogły ponownie się otworzyć 11 maja. Rozszerzenie punktów nieobjętych regulacjami ma mieć miejsce 8 czerwca.

Salony fryzjerskie, salony tatuażu, gabinety weterynaryjne i sklepy ogrodowe - mogą funkcjonować już od 27 kwietnia.

Publiczne spotkania nadal są ograniczone do pięciu osób, więc restauracje, które zostaną ponownie otwarte, będą musiały zapewnić odległość co najmniej dwóch metrów między stołami.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz