Szef NFZ: już 160 placówek chce drive-thru

06 Maja 2020, 11:20 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

Mamy już deklaracje od ponad 160 świadczeniodawców, którzy utworzyli/utworzą punkty pobrań zwane popularnie Drive-Thru - poinformował we wtorek wieczorem Prezes NFZ Adam Niedzielski. Chodzi o punkty mobilnego pobierania wymazów do testów na koronawirusa, które mają umożliwić osobom w 12. dniu kwarantanny samodzielne udanie się własnym samochodem na pobranie wymazu bez wysiadania z auta. Ministerstwo zdrowia w środę rano poinformowało o 167 takich punktach i gotowym systemie powiadamiania SMS.

We wtorek rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że chętnych na utworzenie takich punktów jest 29 świadczeniodawców. 

Wieczorem Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że NFZ ma już deklaracje od ponad 160 świadczeniodawców, którzy utworzyli lub utworzą tzw. drive-thru.

System SMS-owego powiadamiania już przygotowany

W środę podczas porannego briefingu w resorcie zdrowia rzecznik MZ poinformował, że jest 167 podmiotów zgłoszonych do prowadzenia Drive-Thru; po kilkanaście na Mazowszu, Śląsku i Wielkopolsce.

"Osoba w kwarantannie otrzyma w 11. dniu SMS, że w 12. dniu powinna odbyć badanie Drive-Thru ze wskazaniem dokładnie strony internetowej, gdzie będzie mogła zapoznać się z informacjami na temat tego badania. Na stronie dedykowanej osobom w kwarantannie będzie też przygotowana specjalna mapa z punktami do badań - wyjaśniał Wojciech Andrusiewicz.

Jak mówił, będzie to wymagało od osoby w kwarantannie jedynie telefonicznego potwierdzenia w punkcie, do którego będzie się udawała, że stawi się następnego dnia o wyznaczonej godzinie w punkcie Drive-Thru.

- Cała logistyka została już przygotowana. SMS-y będą wychodziły zdalnie z systemu teleinformatycznego przygotowanego przez MZ. Z osób w kwarantannie specjalny system informatyczny będzie wyłapywał każdą osobę tego 11 dnia, aby wysłać SMS-a i wszystkie te osoby jesteśmy w stanie 12. dnia wysłać na badanie Drive-Thru - zapewnił.

- Liczymy, że jutro lub pojutrze już będziemy mogli ruszyć z tymi badaniami - dodał.

Beata Pieniążek-Osińska

Polecamy także:

 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz