Kleszcze są już aktywne - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny

07 Maja 2020, 9:23 kleszcz borelioza

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że kleszcze są już aktywne, zatem wybierając się na spacer do lasu, parku czy na łąkę warto odpowiednio się ubrać, a po spacerze - dokładnie sprawdzić swoje ciało. Kleszcze stanowią duże zagrożenie, ponieważ mogą roznosić boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. O tym, dlaczego kleszcze są groźne - informuje także resort zdrowia.

GIS przypomina, że po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, ponieważ ukłucie kleszczanie boli. Sprawdzić trzeba też swoje dzieci.

Kleszczenajczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także atakują psy i koty, więc warto oglądać także skórę naszych zwierząt.

Najlepiej jednak zrobić wszystko, aby ustrzec się przed ukłuciem stosując np. odpowiedni ubiór – czapka, długie spodnie, koszula lub bluza z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty; odpowiedni kolor ubrania – na jasnej odzieży łatwo zauważyć wędrujące kleszcze; stosować repelenty, czyli produkty odstraszające kleszcze, nanosząc je bezpośrednio na skórę lub odzież.

Co robić, gdy zobaczysz, że ukłuł Cię kleszcz?

Jeżeli na skórze zauważymy kleszcza, powinniśmy go usunąć za pomocą plastikowej pęsety lub miniaturowej pompki ssącej lub plastikowej „kleszczołapki” - dostępnych w aptekach. Jak instruuje resort zdrowia:

  1. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
  2. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
  3. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Należy pamiętać, że nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami, ani za pomocą substancji natłuszczających, bo może to spowodować u kleszcza wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ukłutego ciała.

Gdy nie jesteśmy pewni, czy potrafimy właściwie usunąć kleszcza, można zgłosić się do lekarza.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych, ale co istotne - kleszcze mogą przenosić boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień na skórze, który możemy zaobserwować po ok. 10-14 dniach od ukłucia. Występuję on jednak tylko u połowy chorych.Każde podejrzenie zakażenia  i niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem. Według Państwowego Zakładu Higieny, w 2019 r. stwierdzono w Polsce ok. 21 tys. przypadków boreliozy. 

Z kolei do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza, a objawy podobne do grypy pojawiają się po ok. 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu, można profilaktycznie się zaszczepić. Jest to szczepienie zalecane, a nie obowiązkowe.

Źródło: GIS/ MZ

Beata Pieniążek-Osińska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz