MZ: od dziś na Śląsku przy kopalniach będzie przesiewowe testowanie górników

07 Maja 2020, 11:24 laboratorium diagnostyka koronawirus covid

- Na Śląsku przy kopalniach będą badania przesiewowe w kierunku koronawirusa dla górników. Chcemy ich wykonywać dziennie ok. 1 tys. – poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ma to związek z ogniskami zakażeń w kopalniach.

Jak mówił rzecznik podczas porannego briefingu, wczoraj Główny Inspektor Sanitarny na polecenie Ministra Zdrowia udał się na Śląsk, gdzie uczestniczył w sztabie kryzysowymi i zostały podjęte pierwsze decyzje.

Jak wyjaśniał nie będzie to jednorazowe testowanie we wszystkich kopalniach, ale systematycznie w różnych kopalniach. Będą to testy genetyczne . – Dziennie chcemy wykonywać ponad 1 tys. testów przesiewowych – mówił.

Testy będą przekazywane do badania w pierwszej chwili poza woj. śląskie, do czasu zwiększenia możliwości testowania na terenie woj. śląskiego. Dodał, że uruchamiane są tam dwa dodatkowe laboratoria z możliwościami testowymi ok. 1,5 tys. na dobę.

- Liczymy, że tymi testami przesiewowymi uda się wyeliminować śląskie ogniska i w krótkim czasie przywrócić funkcjonowanie wielu kopalń – stwierdził.

W. Andrusiewicz wyjaśnił, że wczoraj poszło też zalecenie, aby osoby zakażone na Śląsku, bez wskazań do hospitalizacji, kierować do izolatoriów, a nie do izolacji  domowej, aby nie zakażały się rodziny. Chodzi o ograniczenie transmisji w rodzinach.

Śląskie stacje sanitarno-epidemiologiczne zasilą też epidemiolodzy z innych województw. Będzie to ok. 10 osób, które w najbliższym czasie wesprą pracę sanepidu w tym województwie.

- Obecnie Śląski i kopanie są zabezpieczone od strony sanitarnej – zapewnił W. Andrusiewicz.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz