W tym tygodniu rozporządzenie ws. testowania komercyjnego

07 Maja 2020, 11:37 TESTY diagnostyka abott koronawirus

- W tym tygodniu pojawi się już rozporządzenie dotyczące. testowania komercyjnego. Będzie tam m.in. wskazanie, że każde laboratorium, które chce prowadzić testy komercyjne, będzie musiało się zwalidować  – poinformował w czwartek rzecznik prasowy ministerstwa zdrowa Wojciech Andrusiewicz.

Jak wyjaśniał, walidacja przez Państwowy Zakład Higieny, pozwoli na wpisanie na specjalną listę laboratoriów, które mogą prowadzić badania.

– Zapewne takie laboratoria część badań będą musiały wykonywać na rzecz państwa, czyli publicznej służby zdrowia, a cześć będą mogły robić komercyjnie - mówił.

W. Andrusiewicz podkreślał, że chodzi o to, aby laboratoria były wiarygodne dla tych osób, które chcą wykonać  test komercyjnie, m.in. dla firm, które chcą testować pracowników.

Jednocześnie zastrzegł, że jeżeli testujemy kogoś prewencyjnie co 7 dni, nie musimy trafić w okres 7 dni od zakażenia, gdy pojawią się objawy, a jeżeli testy wykonamy np. 3 dni od zakażenia, to test tego jeszcze nie wykryje.

Drive-Thru na ukończeniu

- Kończymy przygotowania do Drive-Thru.  Mamy zgłoszonych ok. 180 podmiotów. Już przetestowany jest system wysyłki SMS i kończą się prace nad stroną internetową dla osób kierowanych na Drive-Thru – poinformował W. Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że dziennie będzie testowane ok. 5 tys. osób, które wchodzą w 12. dzień kwarantanny

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz