19 marca 2020 r. Komisja Europejska przyjęła tymczasowe ramy prawne umożliwiające państwom członkowskim wykorzystanie pełnej elastyczności przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście pandemii COVID-19. Pozwalają one państwom członkowskim na wprowadzenie środków prawnych aby przeciwdziałać szkodom dla przedsiębiorstw, jak również środków prawnych umożliwiających wsparcie projektów badawczo-rozwojowych związanych z pandemią COVID-19 oraz innych istotnych dla jej zwalczania badań nad chorobami wirusowymi.
Jak czytamy w uzasadnieniu, projektowane rozporządzenie tworzy podstawę prawną do udzielania pomocy publicznej dopuszczonej przez Komisję Europejską w przyjętych tymczasowych ramach prawnych. Pomoc może być udzielona w formie dotacji lub pomocy zwrotnej.
Dla kogo i na co?
Rozporządzenie przewiduje udzielanie pomocy publicznej zarówno małym i średnim, jak i dużym przedsiębiorcom na działalność badawczo-rozwojową związaną z pandemią COVID-19, na infrastrukturę służącą do testowania i przygotowania do masowej produkcji wyrobów służących do zwalczania pandemii COVID-19 oraz na produkcję wyrobów służących zwalczaniu pandemii COVID-19.
Pomoc udzielana będzie w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020, nie później jednak niż do końca 2020 r.
"Indykatywny budżet programu pomocowego to ok. 2 mld zł. Szacuje się, że wsparciem zostanie objętych ok. 1 tys. podmiotów - czytamy w OSR.
Według autorów projektu, uzyskana dzięki niemu "możliwość prowadzenia przez przedsiębiorstwa działań badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych daje szansę na znalezienie skutecznych metod zapobiegania i zwalczania pandemii COVID-19, co w przypadku sukcesu pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania w sferze społecznej i gospodarczej".
Źródło: RCL
Beata Pieniążek-Osińska