Brak zakażeń Covid-19 w Polsce przed marcem? ABM to sprawdzi

11 Maja 2020, 12:13 rentgen płuca lekarz diagnostyka prześwietlenie

Ministerstwo Zdrowia zleciło Agencji Badań Medycznych, przebadanie wszystkich chorób związanych z niewydolnością oddechową sprzed 4 marca (kiedy potwierdzono zakażenie koronawirusem u "pacjenta zero" w Polsce). Agencja sprawdzi, czy wirus nie pojawił się w Polsce wcześniej niż dotychczas sądzono.

Ostatnie doniesienia lekarzy z Francji wskazują, że Covid-19 w Europie mógł być obecny już od grudnia 2019 r. Do tej pory przyjmowano, że pierwsi zakażeni koronawirusem turyści z Chin, mieli pojawić się w Europie pod koniec stycznia 2020 r. Na doniesienia zareagowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Organizacja potwierdza, że możliwe jest pojawienie się większej liczby wczesnych przypadków. Rzecznik WHO, Christian Lindmeier wezwał kraje do sprawdzenia danych dotyczących podobnych przypadków w celu uzyskania wyraźniejszego obrazu epidemii.

 Covid-19 jest w Europe dłużej niż twierdzono. Wirus w próbce pacjenta z grudnia

Resort zleca badania ABM 

Zwróciliśmy się w tej sprawie do Agencji Badań Medycznych - mówił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Agencja ma zbadać materiał wszystkich chorób związanych z niewydolnością oddechową. Jak podkreślił minister, badanie tego typu jest szczególnie utrudnione, ponieważ "nie zawsze materiał był zamrożony". 

- Chcemy wiedzieć jaka jest częstotliwość zachorowań, związana z Covid-19. Chcemy wiedzieć, czy wcześniej takie zdarzenia miały miejsce, czy nie. Ta wiedza pozwoli nam ocenić na ile ten wirus rozprzestrzeniał się na świecie, w Europie i Polsce zanim mieliśmy szansę wyłapać pacjenta zero - mówił minister zdrowia.

Jak podkreślił Łukasz Szumowski, na ten moment nie ma sygnałów "by ilośc zgonów w pierwszym kwartale tego roku była wyższa niż w porównywalnych okresach". Co więcej ogólna liczba zgonów w pierwszym kwartale 2020 r. była niższa niż w poprzednich latach. - Ma to zapewne związek z naszymi działaniami i przyjętą zasadą "zostań w domu" - mówił minister Łukasz Szumowski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz